ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI CENGİZ KİZİROĞLU’NDAN SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARI!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI CENGİZ KİZİROĞLU’NDAN SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARI!
Röportaj: İbrahim ALAÇAMLI

Sevgili Okurlarım…

Bugün ki konumuz Her zaman olduğu gibi yine Sağlık olacak.

Yine Her zaman olduğu gibi Bu sağlıklı bilgileri Özel MediBafra Hastanesinin Konusunda uzman hekimlerinden sizlere aktaracağız.

Bu konuda yine Özel MediBafra Hastanesinin Yönetim Kurulu Üyesi, Anestezi ve Reanimasyon Uzman Dr. Cengiz KİZİROĞLU, bizlere kendi ihtisas alanıyla ilgili oldukça faydalı bilgiler sunacak.

Sevgili Okurlarım Öncelikle Anestezi ve Reanimasyon nedir gelin hep birlikte ona bir bakalım.

ANESTEZİ VE REANİMASYON NEDİR?

Sevgili Okurlarım…

Anestezi ve Reanimasyon, Hastane ve diğer sağlık kuruşlarında bulunan, hastanın ameliyat öncesinden ameliyat sonrasına kadar tansiyon, nabız ve nefes gibi değerlerini kontrol etmekle görevli olan birime anestezi ve reanimasyon ismi verilmektedir.

Daha çok kısaca “anestezi” olarak bilinen bu birimin reanimasyon kolu ise temelde hastanın hayata geri döndürülmesi anlamını taşımaktadır.

Reanimasyon, durmuş olan solunum ya da dolaşım sistemini yeniden işlevsel ve canlı hale getirmek amacıyla yapılan bir işlemdir.

Bu işlem ameliyat öncesinde, sırasında ya da sonrasında gelişen komplikasyonları önlemek ve hastanın sağlığını korumak açısından önem arz etmektedir.

Anestezi ve reanimasyon birimi, özellikle ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek bu tip olası sorunları gidermek açısından büyük öneme sahiptir.

Sevgili Okurlarım…

Kış aylarına geldiğimiz bu günlerde Hazır bu konuya değinmişken bizler de Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Anestezi ve Reanimasyon Uzman Dr. Cengiz KİZİROĞLU ile birlikte, kış aylarında Halkın Dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Yaptığımız bu sağlıkla ilgili Röportajımızı önemli olduğunu düşünerek sizlerle paylaşıyoruz.

UZMAN DOKTOR CENGİZ KİZİROĞLU SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Anestezi ve Reanimasyon Uzman Dr. Cengiz KİZİROĞLU, kış ayları ile birlikte soba zehirlenmelerinin yeniden gündeme gelebileceğini vurgulayarak uyarılarda bulundu;

 "Soba zehirlenmelerinin bazı kurallara dikkat edilerek önlenmesi mümkündür. Sessiz katil olarak da tabir edilen soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için tedbirlere uymalıyız ki sessiz katil olarak nitelendirdiğimiz ve ısındığımız sobalar sonumuzu getirmesin" dedi.

UZMAN DR. CENGİZ KİZİROĞLU; “DİKKAT ETMEZSEK HAYATIMIZ RİSKE GİREBİLİR”

Uzman Dr. Cengiz KİZİROĞLU, soba zehirlenmeleriyle ilgili altı çizilecek önemli uyarılarda bulunarak;

 "Soba zehirlenmeleri odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit (CO) gazından kaynaklanır. Bu gaz renksiz kokusuz olup solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder" hatırlatması yaptı.

UZMAN DR. CENGİZ KİZİROĞLU: “İLK BELİRTİLERE DİKKAT ETMEMİZ ÇOK ÖNEMLİ!”

Baş ağrısı, yorgunluk hissi ve mide bulantısının karbonmonoksit zehirlenmesinin ilk belirtileri olduğunu ifade eden KİZİROĞLU, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Karbonmonoksit (CO) gazı, renksiz ve kokusuz olduğundan dolayı hasta zehirlendiğinden haberi bile olmaz. Genellikle bu bulguların ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölümler de görülebilir" Vurgusu yaptı.

TEŞEKKÜRLER CENGİZ KİZİROĞLU HOCAMIZ

Sevgili Okurlarımız…

Biz Gazeteciler genelde Anestezi konusuyla ilgili bir doktorun görüşlerine yer vermedik.

Aslında sık sık yer vermeliydik…

Çoğumuz Anestezinin ne olduğunu, işlevinin ne işe yaradığını bilmiyoruz.

O kadar önemli ki…

Bu nedenle Anestezi uzmanları Medya da hep geri planda kalmıştır.

Onların gerçek değerlerini hastane yönetimi çok iyi bilir ve üzerlerinde de hassasiyetle dururlar.

Bir kez daha Anesteziyi açalım…

Anestezi, kişinin ameliyat olabilmesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ameliyatın güvenli ve sağlıklı olabilmesi, hastanın işlem esnasında ağrı duymaması ve cerrahın da rahat çalışabilmesi için, tıbbi ilaçlar kullanarak hastanın vücudunun uyuşturulması anestezi olarak tanımlanıyor.

Biz Medya gurubumuz olarak başta Özel MediBafra Hastanesi Yönetimine ve Saydı değer doktorumuz, Anestezi ve Reanimasyon Uzman Dr. Cengiz KİZİROĞLU hocamıza çok çok teşekkür ediyoruz.

İyi ki Varsınız…

Cengiz KİZİROĞLU Hocamız.

Hoşçakalın

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DR. MUSTAFA KARA: “KIŞ AYLARINDA ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ”Önceki Haber

DR. MUSTAFA KARA: “KIŞ AYLARINDA ÇOK DİK...

Vali Sonel, “Devletimiz Vatandaşımızın YanındaSonraki Haber

Vali Sonel, “Devletimiz Vatandaşımızın Y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar