AYTAÇ TÜRKÖZ: “COVİD-19 HASTALARINDA FELÇ VE İNME RİSKİ 7,5 KAT ARTIYOR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AYTAÇ TÜRKÖZ: “COVİD-19 HASTALARINDA FELÇ VE İNME RİSKİ 7,5 KAT ARTIYOR”
Özel Medi Bafra Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aytaç TÜRKÖZ, kış mevsiminde gribal enfeksiyonlarda yeterli sıvı alınmaması ve aşırı soğuk havaya maruz kalınmasıyla ortaya çıkan kandaki pıhtılaşma bozukluğunun yol açtığı inme ve felç gibi hastalıkların, Covid-19 hastalarında 7,5 kat arttığını söyledi.

 

Özel Medi Bafra Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aytaç TÜRKÖZ, Covid-19 pozitif hastaların, artan baş ağrısını enfeksiyona bağlı bir bulguymuş gibi hafife almamaları gerektiğine dikkat çekti.

Dikkate alınmayan artan baş ağrısının, inme ve kanama gibi hayatı tehdit eden bir durumun teşhisini geciktirebileceğini vurgulayan Op. Dr. Aytaç TÜRKÖZ, özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve kalp-damar hastalığı gibi damar tıkanıklığı ve inme riskini artıran rahatsızlıkları olanların daha dikkatli olması gerektiğine işaret etti.

YAPILAN ARAŞTIRMAYA GÖRE ARTIŞ GÖSTERDİ

Felç ve inme gibi beyin damar hastalıklarının kış mevsimde gribal enfeksiyonlarda bir miktar artış gösterdiğine dikkat çeken Op. Dr. Aytaç TÜRKÖZ, “Bunun nedeni yeterli sıvı alınmaması ve soğuk havaya maruz kalınması neticesinde gelişebilen kandaki pıhtılaşma bozukluklarıdır. Bu da felç ve inmeye neden olabilir. Bu durum kış aylarında gribal enfeksiyonlar sonunda bir miktar artış gösterebilir. Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre önceki yıllarda gribal enfeksiyonlardan sonra gelişebilen beyin damar hastalıklarının, Covid-19 enfeksiyonlarında 7,5 kat arttığı belirlendi" dedi.

TÜRKÖZ: “BAŞ AĞRISI CİDDİYE ALINMALI”

Covid-19 enfeksiyonunun vücutta birçok organı ve sistemi etkileyerek can kaybı ve ağır kalıcı sakatlıklara yol açtığını hatırlatan Özel Medi Bafra Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aytaç TÜRKÖZ, “Başlangıçta solunum sistemi üzerindeki tahribatıyla dikkat çeken virüsün, sinir sistemini de etkileyerek inme gibi ölümcül risklerin artmasına yol açtığı artık biliniyor. Öncelikle, artan baş ağrısının görmezden gelinmemesi gerekmektedir. Enfeksiyona bağlı bir bulguymuş gibi hafife almak, kafa içinde basınç artışına neden olan inme ve kanama gibi hayatı tehdit eden bir durumun teşhisini geciktirebilmektedir" diye konuştu.

Vücudun bir tarafında güç ve his kaybı, konuşma bozukluğu, denge bozukluğu, bir tarafı görememe, denge kaybı gibi bulgularla karşılaşan hastaların da en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini anlatan Özel Medi Bafra Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aytaç TÜRKÖZ, sözlerini şöyle sürdürdü:

Zaten kış mevsiminde damarlardaki pıhtılaşma ihtimalinin artışı inme/felç gibi bir durumun artışına neden olmaktayken özellikle vücudun damar yapısını bozan bir hastalık olan Covid-19 enfeksiyonu bu durumu daha da ağırlaştırmaktadır. Ayrıca, beyin zarı altında kanamaya neden olan anevrizma (baloncuk) patlamalarına benzer şekilde görülen kanamalarda eğer yapılan anjiyo tetkikinde baloncuk tespit edilemezse, hastaları mutlaka Covid-19 açısından incelemekte fayda vardır” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SELEHATTİN İHTİYAR’DAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİÖnceki Haber

SELEHATTİN İHTİYAR’DAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLI...

İBRAHİM ALAÇAMLI’DAN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJISonraki Haber

İBRAHİM ALAÇAMLI’DAN 21 EKİM DÜNYA GAZET...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar