ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ

Başkan BANDIR, “Emeklinin Beklentisi Karşılanmadı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan BANDIR, “Emeklinin Beklentisi Karşılanmadı”
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bafra Şube Başkanı Ünal Bandır ve yönetim kurulu üyeleri Burhan Balakçı ve Yusuf Çakır Bugün Bafra Gazeteciler Derneğine gelerek Başkanımız İbrahim ALAÇAMLI’YI ziyaret ettiler.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bafra Şube Başkanı Ünal Bandır ve yönetim kurulu üyeleri Burhan Balakçı ve Yusuf Çakır Bafra Gazeteciler Derneğine gelerek Başkanımız İbrahim ALAÇAMLI’YIziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aktardıktan sonra emeklilere yapılan zamlarla ilgili açıklamalarda bulundular.

Türkiye Emekliler Derneği Bafra Şube Başkanı Ünal BANDIR, açıklanan enflasyon rakamlarına paralel olarak yapılan zamların emeklileri memnun etmediğini söyledi.

 

BANDIR, Bafra Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim ALAÇAMLI’YA yaptığı açıklamada, emeklinin kullanacağı birçok ürüne ve malzemeye zam yapıldığını, ancak enflasyon rakamlarının birçok insanın kullanmadığı malzemeler üzerinden hesaplandığını söyledi.

 

Açıklanan enflasyon haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Ünal BANDIR, şöyle konuştu: “Çarşı, pazar gezmeden, fiyatların seyrini takip etmeden yapılan enflasyon bildirimi söylemlerine biz emekliler inanmıyoruz.

 

Açıklanan enflasyon rakamları memnun edici değil. Ben rakamlardan anlamam, tek anladığım peynir, fasulye, et, limon ve balık gibi temel gıdaların fiyatlarıdır. Emeklinin ve vatandaşın çarşı pazardaki hallerine bakarım. Dünyanın en pahalı etini yiyor, en pahalı benzinini tüketiyoruz.  Ben bunlardan anlarım” dedi.

 

ÜNAL BANDIR’IN YAPTIĞI AÇIKLAMALARIN TÜMÜNÜ NOKTASINA VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ

Başkan Bandır,’’2022 yılı birinci altı ay emekli zamları açıklandı. Buna göre, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 25,48 artış yapıldı. Emekli aylıkları 2.500 TL’nin altında kalan emeklilere ise, 2.500 TL ödenmesi kararlaştırıldı. Memur emeklilerine ise, kamu toplu sözleşmesine göre memurlara yapılan ortalama yüzde 30,5 zam uygulanacağını gördük.

2022 yılı emekli aylıklarına yapılan zamların genel değerlendirmesi yapıldığında; yüzdeli zamlar, aylıkları yüksek olan emeklileri korumuş, aylıkları düşük kalan emeklilere ise, sınırlı bir artış getirmiştir. Bu kapsamda olan emeklilerimize önce iyileştirme ve sonrasında zam yapılması öngörülmediğinden, açlık sınırının altında aylığı olanlar korumasız kalmıştır.

Aylıkları düşük olan emekliler, asgari ücrete yapılan yüzde 50 zammın kendilerine de yansıtılması beklentisi içindeydiler. Bu beklentinin karşılık bulmaması, emekliler arasında tepkiyle karşılanmıştır.

1 milyon 600 bin emeklinin aylıklarının 2.500 TL’nin altında kalması, sosyal güvenlik sistemimizin önemli bir sorunu olmuştur. Emekli aylığı hesaplanmasında dikkate alınan “güncellenme katsayısı” ve “aylık bağlanma oranı” yetersiz kaldığından, emekli aylıkları da düşmektedir. 2000 sonrası dönem için yüzde 35 olan asgari emekli aylık bağlama oranı yüzde 70 olmalı ve asgari ücretin altında emekli aylığı ödenmemelidir.

2022 yılından itibaren en az aylık ödemesi 2.500 TL’ye yükseltilmiştir. Emekli zamları ise, emeklinin aylığına yapılacak ve 2.500 TL’nin altında kalması durumunda, 2.500 TL ödenecektir. Dernek olarak beklentimiz ise, asıl aylıkların 2.500 TL’ye çekilmesi yönündedir. Başka bir ifadeyle, 2.500 TL’nin altında olan emekli aylıkları 2.500 TL’ye yükseltilmelidir. Bu yapılmadığından ve emekli zamları sigortalının mevcut aylığına yapıldığından, önemli bir emekli kesimi uzun süre 2.500 TL almaya devam edecektir. Buna itiraz ediyoruz.

Örnek; bir emeklinin kendi aylığı 1850 TL. Yüzde 25,48 zam bu aylığa yapılacak ve 2022 itibariyle aylık 2.321 TL’ye yükselecek ve bu emeklimize 2.500 TL ödenecektir. Temmuz ayında 2.321 TL aylığa zam yapılacak ve 2.500 TL’nin altında kalırsa, 2.500 TL ödenmeye devam edilecektir. Sistem, bu şekilde işleyecektir. Aslında, 2.500 TL taban aylık olarak benimsenmesi ve zamların bu tutara yapılması gerekirdi.’’dedi.

 

Emekli Aylıklarının Artışı Ve Ödenmesi
2022 yılı birincil altı ayda emekli aylıklarına yapılan yüzde 25,48 zammın yansıması aşağıda yer alan tabloda olduğu gibi uygulanacaktır.https://www.kayseriviphaber.com/images/files/2022/01/61d69244cf05e.jpgDul ve yetim aylıkları, sigortalının aylığı 2.500 TL’nin altıda ise, 2.500 TL esas alınarak hisseleri oranlarına göre yeni bir hesaplama yapılacaktır. Emeklinin aylığı 2.500 TL’nin üzerinde ise, hak sahiplerine yapılan ödemelere yüzde 25,48 artış yansıtılacaktır.

İntibak Yapılmalı
2000 sonrasında emekli olanların aylıklarında farklı hesaplamaların yapılması, eşitliği bozmuş ve emekli aylıklarında kayıplar yaşanmıştır. 2000 öncesinde yapılan intibakın 2000 sonrası emeklilere yapılması ve bu kapsamda olan emeklilerin aylıklarının düzeltilmesi, sosyal devletin bir görevi olarak değerlendirilmelidir. Aynı kazanç ve prim ödeme gün sayısı olanların aylıklarının eşitlenmesi için intibak yapılarak norm ve standart birliği de sağlanmalıdır.

Asgari Geçim İndirimi Kaldırıldı / Emeklinin Ek Ödemesi İyileştirilmeli
Asgari ücretten vergi alınmaması, çalışanların ücretlerinde önemli bir artış getirmiştir. Vergi, bir ülkenin en önemli aracı olduğundan, her kesimden adaletli bir vergi alınması, vergi politikalarının temel ilkesidir.

Emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak yapılan yüzde 4-5 ek ödeme oranları, günümüzde yetersiz kalmıştır. Emekliler, harcamalarında yüksek oranda yüzde 8-18 arasında vergi ödemektedir.

Emeklilerin ek ödeme oranı en az yüzde 10 olmalı; emeklilerin doğalgaz, elektrik ve su faturalarından KDV ve ÖTV alınmamalıdır. Emekliler, aldıkları aylıkla insanca yaşamayı her kesimden önce hak eden bir saygın kitledir. Emeklisine değer veren ve hak ettikleri aylığı ödeyen ülkeler, saygın ve gelişmiş ülkeler olarak değerlendirilmektedir.

Emeklisini mutlu etmeyen ülkeler, geleceğe güvenle bakamaz.

Haber ve Fotoğraf: Musa AYDIN

Bafrahavadis.com

Karadenizhaber.com

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Sonel, “Devletimiz Her Zaman Vatandaşımızın Yanındadır”Önceki Haber

Vali Sonel, “Devletimiz Her Zaman Vatand...

İYİ Parti’li Bedri Yaşar; “Bu Saatten Sonra Bu İş Dikiş Tutmaz; Doğru Olan Milletin Hakemliğine Gitmektir”Sonraki Haber

İYİ Parti’li Bedri Yaşar; “Bu Saatten So...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar