DR. MUSTAFA KARA: “KIŞ AYLARINDA ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DR. MUSTAFA KARA: “KIŞ AYLARINDA ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ”
Röportaj: İbrahim ALAÇAMLI

Sevgili Okurlarımız…

Görüldüğü üzere kış aylarına girdik…

Havalar soğudu…

Doğalgazlar, sobalar yandı…

İş yerlerinde de ısıtmalar var.

Konuyla ilgili Özel MediBafra Hastanesinin Konusunda uzman, .çok değerli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa KARA hocamıza bu konuda sorular sorduk.

Hocamız sağolsun siz okurlarımıza sağlıklı ve de faydalı bilgiler verdi.

KIŞ AYLARINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sevgili Okurlarımız…

Vurguladığımız gibi havaların soğudun da, Kar yağışı başladığında haliyle don ve buzlanma olabiliyor.

Bu nedenle hocamıza ilk sorumuz şu oldu; “Kış aylarında ilk müdahale nasıl yapılmalı?”

Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa KARA;

“Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Güncel ve Hassas bir konu.

Tabi ki sorularınızı faydalı olabilmek düşüncesiyle severek cevap vermek istiyorum.

 Öncelikle Kaygan zeminlerde ortopedik yaralanmalar çok daha fazla görülebilir.

Bunlar öncelikle, başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere herkes için büyük bir risktir. Bu nedenle bilhassa buzlu havalarda çok dikkatli olmamız gerekiyor.

Bu tür vakalar sizin de ifade ettiğiniz gibi kış aylarında çoklukla karşımıza çıkabiliyor.

Böyle bir vaka geliştiğinde biz hekimler için hastanın sağlığı açısından Kar ve buzda düşmeye karşı alınacak tedbirler ve yaralanma sonrası ilk müdahale kesinlikle çok önemlidir” dedi.

DR. MUSTAFA KARA: “ELLER CEPTE YÜRÜNMEMELİ”

Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa KARA, karlı ve buzlu zeminlerde hareket halindeyken alınacak önlemler konusunda da bilgiler vererek;

Yürüme dengesini iyi sağlayabilmek için eller cepte yürünmemeli, kısa ve küçük adımlarla yola bakılarak yürümeye dikkat edilmeli, sert ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Merdiven inip çıkarken mutlaka basamak kenarlarından destek alınmalıdır. Şapka ve eldiven kullanılmalıdır. El çantası yerine sırt çantası kullanılmalıdır. Yük taşırken her iki el dolu olmamalı, dengeli yürümeye dikkat edilmelidir. Özellikle kışın giyilen ayakkabı türlerine dikkat edilmelidir. Kış şartlarına uygun kayma ve düşmeleri azaltacak ayakkabı türleri tercih edilmelidir” vurgusu yaptı.

DR. MUSTAFA KARA: “DÜŞME SONRASI BİLİNÇSİZ MÜDAHELE SAKINCALI”


Düşme sonucunda yumuşak doku zedelenmeleri ve burkulmalardan kırıklara kadar çok çeşitli yaralanmaların olabileceğinin altını çizenOp. Dr. Mustafa KARA;

 “Düşme sonrası kişiye bilinçsiz yapılan ilk müdahaleler daha ciddi sorunlara yol açabildiğinden, ilk müdahaleye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Düşen kişinin durumuna göre 112’nin aranması, ekipler gelene kadar mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi önemlidir” dedi.
 

DR. MUSTAFA KARA: “İLK YAPILMASI GEREKENLER”


Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa KARA Yaralanma durumunda ilk müdahalede yapılacaklar konusunda da şu tavsiyelerde bulundu;

Oluşabilecek ödem nedeniyle saat ve yüzük gibi takılar çıkarılmalı, yaralı bölge yukarıda tutulmalı, mümkün olduğunca sabitlenmeli; yaralanma sonrası kanama olması halinde ise temiz ve kuru bezle kuvvetli basınç uygulanması önemlidir. Sağlık ekipleri gelinceye kadar mümkün olduğunca hasta veya travmalı bölge sabitlenmeli. Yumuşak doku yaralanmaları basit müdahaleler ile tedavi edilebilirken, kaymamış kol ve bacak kırıkları için alçı sargı yeterli olabilir. Fakat kaymış kırıklar, kalça ve vertebra kırıkları için ameliyat gerekebilir” dedi.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ MUSTAFA KARA HOCAM

Sevgili Okurlarım…

Her ne kadar buzlanmayla karşı karşıya değilsek de şimdiden tedbirlerimizi almak maksadıyla uzman hocamız Mustafa KARA hocamızdan altı çizilecek çok önemli bilgileri şimdiden sizlerle paylaştık.

Öncelikle Bizleri ve halkımızı sağlık konusunda Her zaman aralıksız olarak bilgilendiren Özel MediBafra Hastanesine ve tüm sağlık çalışanlarına çok çok teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Öte yandan Özellikle Kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde Ortopedi konusunda bizleri bilgilendiren ve önemli tavsiyelerde bulunarak halkımızı ve okurlarımızı sağlık konusunda bilinçlendiren Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa KARA’ya bilhassa teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
UZM. DR. AZİZ ULUIŞIK HOCAMIZI PLAKET İLE ÖDÜLLENDİRDİKÖnceki Haber

UZM. DR. AZİZ ULUIŞIK HOCAMIZI PLAKET İL...

ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI CENGİZ KİZİROĞLU’NDAN SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARI!Sonraki Haber

ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI CENGİZ Kİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar