Oltan & Köleoğlu Enerji
ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ

DR.ZEKERİYA KARADUMAN UYARIYOR: “FITIĞIN KENDİSİNDEN İYİLEŞMESİNİ BEKLEMEYİN”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DR.ZEKERİYA KARADUMAN UYARIYOR: “FITIĞIN KENDİSİNDEN İYİLEŞMESİNİ BEKLEMEYİN”
Röportaj: İbrahim ALAÇAMLI

Sevgili Okurlarımız…

Sağlık, her birey için çok çok önemlidir.

Şimdi sorsam “Benim sağlığım iyi, siz işinize bakın” diyenleri de duyar gibiyim.

Sakın ola ki kendinizle ilgili böyle bir konuşma yapmayın.

SAĞLIK NE DEMEK?

Gelin kısaca bu konuya bir açıklık getirelim..

Sağlık; sadece bireyin vücudunda hastalık ve sakatlığın olmayışını değil, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasını ifade etmektedir.

Sevgili Okurlarımız…

Görüldüğü üzere Özel MediBafra Hastanesinin birbirinden değerli, konusunda uzman, Tecrübeli hekimleri ile kendi ihtisas alanları ile ilgili yapmış olduğumuz yayınları sizlerle paylaşabilmenin onurunu yaşamaktayız.

Bugün ki konuğumuz Özel MediBafra Hastanesinin Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Zekeriya KARADUMAN olacak.

Konumuz ise “FITIK”

Sevgili Okurlarımız…

Cinsiyet ya da yaş ayrımı gözetmeden herkeste ortaya çıkabilen fıtık, çok sık karşılaşılmasına rağmen halen önemsenmiyor.

Oluşma nedeni ne olursa olsun, fıtığın kendiliğinden en azından oluşmadığını ve de iyileşmediğini öncelikle bilmemiz gerekir.

Bizde konunun Uzmanı Özel MediBafra Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya KARADUMAN hocamıza bu konu doğrultusunda sorular yönelttik.

Hocamız, İnsan vücudunda ki  fıtıkların zaman kaybedilmeden, biran evvel tedavi edilmesi gerektiğini bilhassa vurguluyor.

Genel Cerrah Zekeriya KARADUMAN, Adale planları içindeki potansiyel açıklık olarak tarif edilen fıtığın, ya doğuştan var olduğunu, tedavi edilmediğinde belirgin bir hal aldığını ya da sonradan karın duvarındaki zayıflamaya bağlı olarak ortaya çıktığının altını çiziyor.

KARADUMAN fıtık tanısının rutin hekim muayenesiyle tespit edileceğini ifade ediyor.

ZEKERİYA KARADUMAN: "KABIZLIK BİLE NEDEN OLABİLİR"

Fıtık oluşumuna etken olan bazı faktörlere dikkat çeken Op. Dr. Zekeriya KARADUMAN,

"Karın duvarında potansiyel olarak zayıf birkaç alan var. Bazen bu zayıf alanlarda ani karın içi basınç artışı olduğunda fıtık oluşabilir.

Fıtık oluşumunda etken olan bazı faktörler, yaşlanma nedeniyle doğal olarak kas ve fasya gruplarının zayıflaması, eski kesi yerleri, travmalar veya doğumdan beri var olan bozukluklardır. Ikınarak idrar yapma, kronik öksürük, kabızlık, ağır kaldırma gibi eylemlerden sonra da fıtık oluşabilir.

Cilt altında kabarıklık oluşur. Yaşlılarda görülen fıtıklarının kalıtsal mı, edinsel mi olduğunu anlamak kolay değildir" hatırlatması yaptı.

ZEKERİYA KARADUMAN: "AĞRIYLA BİRLİKTE CİLTTEKİ KIZARIKLIĞA DİKKAT"

Uzun süre ayakta kalmanın ve oturmanın ağrıyı tetikleyebileceğini hatırlatan Op. Dr. Zekeriya KARADUMAN;

 "Fıtık kesesi üzerinde ağrının sürekli hal alması ve deride kırmızılık; fıtığı, içinde bulunan bağırsağın sıkışıp boğduğunun göstergesidir. Bağırsakların fıtık kesesi içinde sıkışması ve beslenmesinin bozulmasıyla ortaya çıkan bağırsak kangreni, hayatı tehdit ettiğinden acil ameliyat gerekebilir"dedi.

ZEKERİYA KARADUMAN: "ZAMAN KAYBEDİLMEDEN TEDAVİ EDİLMELİ"

Fıtığın zaman içinde kendi kendine iyileşeceğine dair yanlış bir inanışın bulunduğuna dikkat çeken Özel MediBafra Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya KARADUMAN, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Ortaya çıkan fıtığın geçmesini beklemek ya da kasık bağı, kemeri gibi destek aparatları kullanmak tedaviye yarar sağlamaz. Bununla birlikte, egzersiz ve fizik tedavinin de etkinliği yoktur. Tüm fıtıkların ameliyat olmadan tedavisi mümkün değildir. Oluşabilecek fıtıkları, biran evvel tedavi etmek son derece önemlidir” dedi.

ZEKERİYA KARADUMAN: "GÜNLÜK HAYATA HIZLI DÖNÜŞ İMKANI VAR"

Fıtıkların, açık ya da son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan laparoskopik yöntemle tamir edilebildiğini vurgulayan Op. Dr. Zekeriya KARADUMAN, bu konuda da şu açıklamaları yaptı:

"Laparoksopik fıtık ameliyatlarında, geleneksel fıtık ameliyatlarındaki gibi karın veya kasıkta büyük cilt kesisi yapmak yerine, çok küçük deliklerden içeriye gönderilen kamera ve aletlerin yardımıyla fıtık tedavi edilebilir.

Hem açık hem laparoksopik kasık fıtığı onarımlarında nüksü azaltmak için, hastaya herhangi bir zarar vermeyen, ince materyalden oluşan yamalar kullanılır. Laparoksopik ameliyatlarda ağrı az olur, analjezik ihtiyacı azdır

 Hastalar daha erken ayağa kalkar ve günlük işlerini yapabilir hale gelir. Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı, prostat, böbrek, safra kesesi sorunları nedeniyle laparoskopik ameliyat olacak hastalarda, aynı seansta, diğer ameliyatla birlikte rahatlıkla uygulanabilir” dedi.

TEŞEKKÜR ZEKERİYA KARADUMAN HOCAMIZ

Sevgili Okurlarımız…

Zekeriya KARADUMAN hocamız sizler için bizim medya kuruluşlarımıza konu sağlık olduğuna göre oldukça sağlıklı bilgiler verdi.

Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Sağlıcakla kalın efendim.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İLKADIM BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRÜYORÖnceki Haber

İLKADIM BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM MÜDÜRLÜ...

UZM. DR. HAYRİYE ÇETE KÖK: “KOAH’LILARIN TEDAVİLERİNİ AKSATMALARI BÜYÜK RİSK TAŞIYOR”Sonraki Haber

UZM. DR. HAYRİYE ÇETE KÖK: “KOAH’LILARIN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar