Havza Belediyesi tarafından Ayasofya’nın ibadete açılması nedeni ile şerbet dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Havza Belediyesi tarafından Ayasofya’nın ibadete açılması nedeni ile şerbet dağıtıldı
Havza Belediyesi tarafından Ayasofya’nın ibadete açılması nedeni ile şerbet dağıtıldı

Danıştay'ın tarihi Ayasofya kararı sonrasında kılınan ilk Cuma Namazının ardından Havza’da Belediye tarafından vatandaşlara şerbet ikram edildi. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasından ve bu tarihi ana şahitlik etmekten büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti.

İstanbul'un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453'ten 1934'e kadar cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak kalan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifin tekrara ibadete açılarak Cuma Namazının kılınması tüm ülkede olduğu gibi Havza’da da sevinç ile karşıladı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifin tekrara ibadete açılması neden ile Havza Belediyesi tarafından Kevser Camiinde Cuma Namazının ardından vatandaşlara şerbet ikram edildi.

Şerbet dağıtımına Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve Ak Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan’da katıldı. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “Bu tarihi ana şahitlik etmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz.

Danıştay, Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiş, Cumhurbaşkanımızın kararı ile de Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmiştir. Böylece fetih hakkı olan Ayasofya aslına rücu etmiş, İstanbul'un fatihi Sultan Mehmet Han'ın vasiyeti yerine gelmiştir.

Bugünleri bizlere gösteren, bir duamızı daha gerçeğe dönüştüren Rabbimize hamd ediyoruz. 15 Temmuz direniş ve dirilişinin bir yansıması olan Ayasofya’nın ibadete açılması, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünün ayak sesleridir. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tarih yazmaya devam ediyor. Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için çaba sarf eden Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İstanbul'un fatihi kutlu komutan Fatih Sultan Mehmet'i ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Kaynak:KaradenizHaber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YAŞAR, 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI'NI KUTLADIÖnceki Haber

YAŞAR, 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI'NI KUTLAD...

Fahiş fiyat artışı yapan 60 firmaya 'Rekor Ceza'Sonraki Haber

Fahiş fiyat artışı yapan 60 firmaya 'Rek...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar