İYİ PARTİ’Lİ BEDRİ YAŞAR: “MUHTARLARIMIZDA YÜK ÇOK AMA YETKİ YOK! “

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ PARTİ’Lİ BEDRİ YAŞAR: “MUHTARLARIMIZDA YÜK ÇOK AMA YETKİ YOK! “
Konuşmasının önemli bir bölümünü muhtarlara ayıran İYİ Parti’li Yaşar; muhtarlarımızın önemine şu şekilde değindi: “Muhtarlarımız hiçbir ayrım göz etmeden evlere giren; köyünün, mahallesinin kalplerine dokunan insanlardır. Bir vatandaş bir köyde, bir mahallede, bir bucakta ne zaman başı sıkışsa ne zaman sorun yaşasa ilk aklına gelecek kişidir muhtar. Muhtar derde dermandır. Muhtar o muhiti en iyi bilen insandır.”

Muhtarlarımızda yük çok ama yetki yok!

Yerel yönetimlerde bu kadar önemli yer teşkil eden muhtarlarımızın sorunlarına değinen Bedri Yaşar; bu sorunlardan Samsun’da ve Türkiye’nin dört bir yanında sahada sürekli gezdikleri ve muhtar ziyaretleri yaptıkları için haberdar olduklarını söyleyerek; muhtarların taleplerini şu şekilde sıraladı:

* Muhtarlarımız son dönemde adeta PTT görevi yürütüyor; işleri icra kağıtlarını evlere, işyerlerine götürmekten ibaret bir iş haline dönüşüyor. Muhtarlarımız bu esnada kapılarını kapatıyor; ama postacı gibi kapı kapı icra kâğıdı dağıtıyor. İş yükleri fazla; ancak her şeyin üstesinden bir başlarına gelmeye çalışıyorlar. İşte tam da bu noktada muhtarlık kapısının kapanmaması için yardımcı personel desteğine ihtiyaçlarına var.

* Devletin halka en yakın temsilcisi kıymetli muhtarlarımızın kamu görevlisi sıfatına haiz olması gerekiyor.

* Muhtarlarımız kendi bölgeleri ile ilgili alınan Belediye Meclis kararlarından haberdar oluyor ancak; mahalleleri ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olamıyor.

* Özlük haklarının iyileştirilmesi gerekiyor.

*Bazı muhtarların muhtarlık binaları çok eski, binaların yenilenmesi için muhtarlarımıza destek sağlanmalıdır.

* Muhtarlık seçimi ile Belediye Seçimleri Başkanlığı ayrılmalı; muhtarlar için ayrı bir seçim yapılmalıdır. Bu aynı zamanda onlara verilen değerin de bir göstergesi olacaktır.

* Seçimlerde muhtarların birleşik oy pusulası yok. Hâlbuki tüm muhtarların sıralandığı birleşik oy pusulası olmalı ve vatandaş bu pusuladan oy vereceği muhtarı seçmelidir.”

 

Muhtarlarının sorunlarının çok olmasına karşılık; çözüm imkanlarının da olduğunu söyleyen Yaşar, bu sorunların meclis çatısı altında elbirliği ile çözülebileceğini söyledi.

Video link: https://www.youtube.com/watch?v=9bK7WfmpqdY

 
 
 
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN UYMASI GEREKEN 12 ALTIN KURALÖnceki Haber

TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN UYMASI GEREKEN 12 ALT...

ZABITAYI GÖRÜP KAÇAN İŞLETME SAHİPLERİ CEZADAN KAÇAMADISonraki Haber

ZABITAYI GÖRÜP KAÇAN İŞLETME SAHİPLERİ C...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar