KAYYUMLARDAN SONRA TARAFLAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KAYYUMLARDAN SONRA TARAFLAR
Fatih KAPLAN yazdı...

   Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları hakkında: “Terör örgütüne destek, yardım, yataklık ve terör örgütü propagandası yapmaktan” dolayı açılan dava ve soruşturmalardan sonra görevden alma işlemi uygulandı ve devletimiz buralara ‘Kayyum’ atadı.

 

  Peki, taraflar bu duruma nasıl tepki gösterdi.

 

  Halkların Demokratik partisi: Eş başkan Sezai Temelli: “Bu sabah yine kara bir güne uyandık. Maalesef bu iktidar, AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi Türkiye tarihine kara bir sayfa daha ekledi. 19 Ağustos, Türkiye tarihine yeni bir sivil darbe olarak geçti. Evet, böyle anılacak. Bu sabah kalktığımızda 3 büyükşehir belediye başkanımız görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı.” Açıklamasında bulundu. 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde “Kürdistan’da kayyumları süpürme, Batı’da ise AKP-MHP ittifakını geriletme” stratejisi belirleyen HDP, iktidarın yeniden başvurduğu kayyum uygulamasına karşı aynı stratejiyi izleyecek gibi görünüyor.  Buna göre HDP ‘kesintisiz eylem kararı’ aldığını açıkladı.  

 

  Cumhuriyet Halk Partisi: partinin milletvekili ayrıca Abdullah Öcalan’ın da avukatı olan Sezgin Tanrıkulu ise: “CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, "Darbe sadece tankla, topla ve tüfekle yapılmaz. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının 4. ayda görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir" dedi. Milletvekili, eski Saadet partili Mehmet Bekaroğlu da: “Yazık, yazıklar olsun, bu kadar bedelden sonra gelinecek yer burası mı olacaktı? Ahmet Türk’ün belediye başkanı seçilmesini içine sindiremeyen bir zihniyetin Türkiye’nin Kürt sorununu çözmek diye bir niyeti olamaz. Bu kafa Kürt ve terör sorununu çözmez, sadece kullanır" dedi.

 

  Avrupa birliği sosyalistler ve Sosyal Demokratlar grubu: başkan yardımcısı Kati Piri de; Kürt halkının da temel hakları vardır. Hükümetin politikalarına karşı yapılan meşru ve demokratik muhalefet, terörizm olarak yaftalanamaz. S&D Grubu, Türkiye'deki tüm demokratik güçlerin arkasındadır ve hükümeti bu haksız kararını geri almaya çağırmaktadır.

 

  Saadet partisi: genel başkan yardımcısı Birol Aydın;  "Diyarbakır, Mardin ve Van halkının iradesine ipotek konulmuştur. Hükümet, siyasetin legal aktörleri ile meseleleri çözme gayreti göstermek yerine, legal olmayan aktörleri ile pazarlık yapmakta bir beis görmüyor" dedi.

 

  Eski Cumhurbaşkanı Abdullah gül: “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.”  dedi.

 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları'nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır.” Dedi.

 

  Bir de Türk milletinin ve terörden yıllarca çekmiş olan insanımızın ne dediği çok önemli. Peki, siz bu işe ne dersiniz?

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ereğli'yi sağanak vurdu; 6 kişi mahsur kaldı!Önceki Haber

Ereğli'yi sağanak vurdu; 6 kişi mahsur k...

Göreve giderken kaza yapan özel harekat polisi şehit oldu!Sonraki Haber

Göreve giderken kaza yapan özel harekat...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar