KIRCALI: "BAFRA KARADENİZİN GÖZ BEBEĞİ OLACAK"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KIRCALI: "BAFRA KARADENİZİN GÖZ BEBEĞİ OLACAK"
Hepimizin bildiği gibi Samsun –Bafra-Sinop yolu üzerinde bulunan canımızı çok yakan, sayısız trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olan Tofaş Kavşağı olarak bilenen bölgede çalışmalar başlamıştı.

HİZMETLERDE ORHAN KIRCALI İMZASI

Burada yaşanan problemlere son vermek, acılarımızı dindirmek için AK parti Samsun milletvekili ve Bafralı hemşehrimiz Av.Orhan Kırcalı’nın yoğun girişimleriyle başlayan projede çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

AK Parti Samsun milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Av. Orhan Kırcalı disiplinli ve çalışkan bir vekil olarak dikkat çekiyor. Seçildiği günden itibaren TBMM’nin çalışmalarına en çok katılan vekiller arasında.

TBMM’nde çalışmalar ara verdiğinde ise seçim bölgesi Samsun’a gelen ve düzenli olarak vatandaşlarla ve parti teşkilatlarıyla en çok buluşan bir milletvekili olaraktan takdir topluyor.

Milletvekili Orhan Kırcalı doğup büyüdüğü Bafra için Bafra Ağız ve Diş sağlığı Hastanesi, İşkur, SGK hizmet binaları, 19 Mayıs –Bafra arası karayolunun aydınlatılması, Hükümet konağı gibi Bafra’nın acil ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladı. Millet Bahçesi, Adliye Sarayı, Eğitim Kampüsü projeleri ve sayısız okul yapımı hizmetlerinde kendini gösterdi.

Samsun ve ilçelerinde Başta Şehir Hastanesi olmak üzere Alaçam ve Yakakent ilçelerimizin doğal Gaza kavuşması hizmetlerinde öncü oldu.

TOFAŞ KAVŞAĞI PROJESİ NEDİR NELER YAPILACAK

Samsun-Bafra-Sinop Devlet Yolu'nun üzerinde yer alan ve 18.000 YOGT olan otogar kavşağı mevcut haliyle hemzemin dönel kavşak olarak hizmet vermektedir. Kavşağın solunda Bafra Sanayi Sitesi, sağında ise Bafra Otogarı ve Bafra Şehir Merkezinin olması nedeniyle, yoğun olan şehir içi trafiğinin Karadeniz Sahil Yolu trafiği ile kesiştiği bu kavşağın trafik güvenliği, zaman ve ekonomik kayıp nedeniyle yeniden yapılması ihtiyacı ortaya çıktı.

010-15 Kontrol Kesim numaralı Samsun-Sinop Devlet Yolu Bafra Geçişi Km:49+785'de bulunan dört kollu Otogar Dönel Kavşağı gerek trafik güvenliği açısından gerekse kavşak kapasitesi yönünden yetersiz kalmaktadır.

PROJE İÇİN İSTATİSTİKLER VE GEREKÇELER

Karayolları Genel müdürlüğü istatistikler hazırladı. Genel Müdürlüğün hazırlamış olduğu Devlet Yolları Hacim haritalarına bakıldığında 2013 yılından 2019 yılına kadar bahse konu yoldan geçen araç sayısı 8116 artmış olup, bu sayı giderek de artmaktadır. Ayrıca kavşağın diğer iki koluna hizmet eden yollarında trafik hacimleri sürekli artmaktadır.

Samsun-Sinop Devlet Yolunun ağır transit taşıt yükü anayolun trafik yoğunluğunu arttırdığı gibi bahse konu kavşağın sağındaki kolun otogara hizmet etmesi nedeniyle otogardan gelen büyük taşıtlarda yoğunluğa neden olmaktadır.

Bu yoğun trafik hattında dönel kavşak kapasite açısından yetersiz kalmakta ve trafik kazalarına sebebiyet vermektedir. Dönel kavşakta grup halinde hareket eden araçların düzeni bozulabilmekte ve işletim hızının azalmasıyla Samsun-Sinop Devlet Yolunun trafik akımı olumsuz etkilenmektedir.

Ayrıca bahse konu kavşak sinyalize olarak çalıştırılmakta olup, taşıtların düzeninin bozulması nedeniyle sinyal koordinasyonu olumsuz etkilenmektedir. Frenleme ve hızlanmada oluşan zaman ve yakıt kaybı Samsun-Sinop Devlet Yolunu konfor açısından olumsuz etkilemektedir. Kavşakta ve kesişen yollarında artan trafik hacmi ve en önemlisi kavşakta yaşanan trafik kazaları nedeniyle söz konusu dönel kavşağın Farklı Seviyeli olarak projelendirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.

4 ALTERNATİFLİ PROJE HAZIRLANMIŞ

Karayolları genel müdürlüğü çok sayıda etüt yaptı. Bahse konu kesimde yapılan trafik etütleri sonucunda dört alternatifli olarak proje çalışmaları yapılmış olup, kullanıcı alışkanlıkları, kamulaştırma, drenaj, trafik, çevresel, sosyal vb. konularda değerlendirilerek dördüncü alternatifin en uygun alternatif olduğu kanaatine varılmıştır.

TOFAŞ KAVŞAĞI PROJESİNDE NELER VAR

Dördüncü alternatif olan tali yolun 223 metre uzunluğunda bunun yaklaşık 32 metresi kapalı olacak şekilde battı-çıktı şeklinde farklı seviyeli kavşak projelendirilmiştir. Tali yolun sanayi ve otogar çıkışlarının sonunda geri dönüşleri sağlayarak trafiğe yön verecek hemzemin dönel kavşaklar bulunmaktadır.

Bu projenin hayata geçmesiyle ağır taşıt trafik yükü fazla olan ve her geçen yıl trafik hacmi katlanarak artan Samsun-Sinop Devlet yolu kesintisiz hizmet edecek olup, Bafra şehir içi trafiği bu transit yolun trafiğinde artık olumsuz etkilenmeyerek rahatlayacaktır. Sinop Yönünden gelerek Bafra Otogar yönüne dönecek araçlar güvenli bir şekilde yan yola katılımını sağlayarak yaklaşık 150 metre mesafe kat ederek Sanayi kısmında bulunan dönel kavşaktan istediği yöne dönüşünü yapabilecektir. Aynı şekilde Samsun yönünden gelen araçlar yan yola katılımını sağlayarak yaklaşık 200 metre mesafe kat ederek Otogar kesiminde bulunan dönel kavşaktan istediği yöne dönüşünü yapabilecektir.

Söz konusu kesimde yapılan trafik sayımı verilerine göre Samsun-Sinop yönlerinden gelen araçların sadece yaklaşık %10’luk kısmı Bafra Şehir içi yönüne dönüş hareketini yaptığı, dönüş için ayrıca Bafra Otogar Kavşağına Samsun Yönünde 1470 metre mesafede bulunan K-1 Farklı Seviyeli Kavşağı, Sinop yönünde 700 metre mesafede bulunan K-3 Farklı Seviyeli Kavşağının kullanılabileceği, bu nedenle sanayi ve otogar yönlerinde herhangi bir yoğunluk, beklemeye bağlı zaman kaybı, tali yolda ve yan yollarda araç örülmesi beklenmemektedir.

Ayrıca Battı-Çıktı esas olarak saklı bir yapı olduğundan çevre ve sosyal etkileri bakımından olumsuz bir yansıması olmayacaktır. Böylece kavşak imalatı tamamlanınca trafik problemi çözüme kavuşacaktır.

TEŞEKKÜRLER SAYIN VEKİLİM

Sevgili Okurlarım...

Ben hep doğrunun ve doğruların yanında yer aldım.

Çıkar peşinde koşmadım. Hakka ve halka hizmet etmeye çaba gösterdim ama eğer hakkım varsa da hakkımı almak için de çaba gösteririm.

Sevgili okurlarım...

Sayın Orhan KIRCALI vekilimizin ikinci dönemi.

Birinci döneminde çıraklık ve kalfalık vardı. İkinci döneminde ise siyasetin ustası oldu.

Yazının Başlığında da vurguladığım gibi ki sık sık da vurguluyorum, ne yaptı demesinler düşüncesiyle bunu bilinçli yazıyorum bu nedenle bilinsin istedim.

İşte Tofaş Kavşağı, kazma vuruldu ve çalışmalar son sürat devam ediyor.

Bittiğinde hem Bafra hem de bu güzergahdan geçen araçlar çok rahat edecek.

Bu nedenle bir kez daha bu özverisi ve katkılarından dolayı Baframızın evladı, benim kadim dostum, çok değelerli kardeşim Orhan KIRCALI vekilimize teşekkür ediyoruz.

Esen Kalın...

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU'DA HALK GÜNÜ YAPILDIÖnceki Haber

ORDU'DA HALK GÜNÜ YAPILDI

Pazar’ın Eğitimde Büyük BaşarısıSonraki Haber

Pazar’ın Eğitimde Büyük Başarısı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar