KIRCALI; "TÜRKİYE VE AZERBAYCAN İKİ DEVLET TEK MİLLETTİR"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KIRCALI; "TÜRKİYE VE AZERBAYCAN İKİ DEVLET TEK MİLLETTİR"
Ak Parti Samsun Milletvekili ve Adalet komisyonu üyesi Av. Orhan Kırcalı Ermenilerin Hocalı'da yaptığı katliamı şiddetli bir şekilde kınadı.

Bir soykırım olan Hocalı katliamını detaylı bir şekilde anlatarak Azerbaycan ve Türkiye'nin "İki devlet bir millet" olduğunu söyleyerek yaşanmış olan acıları paylaştı.
Ak Parti Samsun milletvekili Av. Orhan Kırcalı açıklamasında şunları söyledi:

1991 yılının son günlerinde Ermeniler, 11.356 Azeri kardeşimizin yaşadığı Hocalı’yı abluka altına aldı. Kasabanın diğer illerle olan kara yolu bağlantısını kesti. Ocak ayının başlarından itibaren de elektrik ve doğalgaz kesildi.

25 Şubat 1992'den itibaren Hocalı'ya saldırıya başlayan vicdanları kararmış insanlıklarını kaybetmiş olan Ermeniler, bölgedeki Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak, şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. 26 Şubat 1992’de üzerinden yıllar geçse de hafızalardan silinmeyecek olan "Hocalı Katliamı" gerçekleştirildi.

Hocalı Katliamında savunmasız 106'sı kadın ve 63'ü çocuk, 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamda 487 kişi ağır yaralandı. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin aldı.

Rehin alınan Azeri vatandaşların 150'sinden haber alınamadı. Katliamdan kurtulanlar, yaşadıkları işkencelerin ve yakınlarını kaybetmenin acısını bugün hala yaşamaktadırlar.

Hocalı’ da Ermeniler tarafından gerçekleştirilen bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissediyor, “İki Devlet, Tek Millet” anlayışıyla gördüğümüz Can Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz.

Karabağ operasyonunda olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de bu haklı davalarında Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Hocalı katliamının 29. Yılı vesilesiyle hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı diliyorum.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAMSUN'DA İKİ MAHALLE KARANTİNAYA ALINDIÖnceki Haber

SAMSUN'DA İKİ MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Atakum Belediyesi’nden örnek ‘Sıfır Atık’ sistemiSonraki Haber

Atakum Belediyesi’nden örnek ‘Sıfır Atık...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar