KORONAVİRÜS AŞISINDA İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KORONAVİRÜS AŞISINDA İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının bitmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye koronavirüs ile mücadelesini kararlılıkla olarak sürdürdüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan," Hiçbir eksiğimiz yoktur, tedarikte de sıkıntı yaşamıyoruz. 32 milyon vatandaşımıza Sağlık Bakanlığı’nın doğrulama mesajı gitmiştir. Sağlık kurumlarımız hem tedavi hem de yoğun bakım üniteleri olarak salgınla başa çıkabilecek kapasitedir"dedi.  

 

‘TABURCU OLANLAR BİZE UMUT VERİYOR’
Yoğun bakım yatak sayısını 40 binin üzerine olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"  Hadımköy’de 100  ve Derince ‘de 250 yataklı yeni hastaneler kuruyoruz. Toplam test sayısında en başlardaki gruplarda yer alıyoruz. Toplamda 410 binin üzerine çıktık. Test oranımız vaka oranımız aşağı yönlüdür. Taburcu olan hasta sayımız 5 bine yaklaştı. Ülkemizi koronavirüs ile mücadelede örnek gösteriyorlar. Bizden destek isteyen her ülkenin çağrısına imkânlarımız doğrultusunda cevap vermeye çalışıyoruz “şeklinde konuştu.

 

‘İŞİMİZİ SIKI TUTMAK ZORUNDAYIZ’
Karşımızdaki tehlike dinamik bir süreci yönetmemizi gerektirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan," Aldığımız tedbirler güncelliyor ve geliştiriyoruz. Sokağa çıkama yasağı da bu tedbirlerden biridir. Gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız. İçişleri Bakanımızın bu konudaki sorumluluğu üstlenerek gösterdiği hassasiyeti takdirle karşılıyorum ama istifasını kabul etmedim. Başarılarına yakinen şahit olduğum bakanımız görevine devam ediyor. verdi destekten dolayı Sayın Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Hafta sonları sokağa çıkma yasağını ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldım. 17 Nisan - 19 Nisan arası sokağa çıkma uygulanacak" diye konuştu.

 

‘ÜLKEMİZİ VİRÜSÜLERDEN TEMİZLEYECEĞİZ’
Dünyada hem salgının düzeyi hem de alınan tedbirler konusunda şeffaf davranan Türkiye gibi az ülke var olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,” Her gün karanlık ve kirli zihniyetlerinin ürünü yayınlarla, milletimizin gönlünü karartmaya çalışan bu tür hezeyanlara, başka ülkelerde bir gün bile izin vermezler. Türkiye’de çok seslilik sıkıntı değil, demokrasinin istismarı ve beden seslerin sınırsızca açık olması vardır.  Ülkemiz sadece koron virüsünden değil, medya ve siyaset virüslerinden de kurtulacaktır. CHP Genel Başkanı bir televizyon kanalında, dünyadan, ülkesinden ve belediyelerinden bihaber olduğunu da ben milletimizin takdirine bırakıyorum” dedi.

 

‘KALICI ESERLERİN PESİNDE KOŞUYORUZ’ 
Buradan bir kez daha belirtmekte fayda görüleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Türkiye şartlar ne olursa olsun, her bir vatandaşının can ve mal güvenliğinin teminini ve ihtiyaçlarını karşılayacak durumdadır. Esnafı ve sanatkârı ayakta tutmak için her önlemi alıyoruz. Cumartesi ve Pazar günleri Vefa Sosyal Dayanışma Grubu’nun nasıl ev ev dolaştığını gördük. Fırıncılıklarında sokak sokak nasıl dolaştıklarını gördük. İstanbul’da 350 civarında araç bu çalışmalarla halka ulaştı. 4,5 milyon vatandaşımıza doğrudan nakit desteği sağladık, sağlıyoruz. 3 ay boyunca işten çıkarmanın önüne geçiyoruz. Ara veren şirketlerimiz için kısa çalışma ödeneğini devreye soktuk. 2 milyon başvurunun 700 bini sonuçlandırıldı. Bundan faydalanamayan çalışanlarımıza da bin 170 lira maaş desteği vereceğiz"ifadelerini kullandı.

 

‘TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK’
35 bin firmaya 30 bine yakın finansal destek olduklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Geçtiğimiz cuma günü itibariyle pakete yapılan başvurunun tahsisleri de başladı. Kamu bankaları, kurumsal ve ticari işletmelerin 21 milyar liralık borcunu öteleyerek, piyasayı önemli ölçüde rahatlattı.800 bin vatandaşlarımızın kredi ve kredi kartı borcu da kamu bankaları tarafından ötelendi. Halkbank 375 bin kişinin 3,5 milyar liralık ödemesini erteledi. Çiftçilerimizi, hayvan yetiştiricilerimizi, gıda sektöründeki firmaları desteklemek için tüm imkanları kullanıyoruz. Salgın sebebiyle dünyada yaşanabilecek tarım ve gıda ürünleri açısından tüm tedbirleri alıyoruz. Kamu olarak tüm sektörleri desteklemek için tüm imkanları seferber ederken, özel bankalar şu süreçte hiç de iyi bir imtihan vermiyorlar"dedi

 

‘HİÇBİR ZAMAN FEDAKARLIKTAN KAÇMIYORUZ’
Özel bankaların da üzerine düşen görevleri yapmasını bekliyoruz vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Ekonomik altyapıya sahip bir ülkeyiz, IMF başta olmak üzere ülkemizi mihnet altına sokacak hiçbir dayatma altına sokmayacağız. Attığımız ve atacağımız adımlarla hiçbir kesimi sahipsiz bırakmamakta, ortaya çıkan yükü adil bir şekilde paylaşmakta kararlıyız. Milletimiz Gazi Mustafa Kemal’in İstiklal Harbi’nde çıkardığı Tekalif-i Milliye kararlarına uyarak fedakarlık yapmıştı. Biz Bize Yeteriz kampanyasına vatandaşımız katkıda bulunarak aynı fedakarlığı gösteriyor. 1 milyar 612 milyon lira bağış yapılmıştır bugüne kadar. Bağış yapanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bir süre daha sabredeceğiz, ondan sonra inşallah feraha kavuşacağız. Gün bu salgınla mücadele ederken, dağlara yaslanırcasına ümidimize ve sabrımıza yaslanma ve mücadele etme günüdür. Sabrımızı da birlikte zafere dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Evde kalın, sabredin, kurallara uyun derken nasıl bir zorlukta olduğunu biliyoruz"şeklinde konuştu.

 

‘ALLAH BİZİ KÖTÜLERİN SERİNDE KORUSUN’ 
Bazı gazete ve yazarların yaptığı; ülkemizin bu kritik dönemdeki mücadelesine katkı sağlamak yerine hepsi de yalan ve yanlış bilgilerle sürekli kin kusmak virüsten daha tehlikeli bir hastalığın işareti olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Her gün karanlık ve kirli zihniyetlerinin ürünü yayınlarla milletimizin kafasını bulandırmaya, gönlünü karartmaya çalışan bu tür hezeyanlara inanınız başka  ülkelerde bir gün bile izin vermezler. Türkiye’de demokrasinin istismarı, ideolojik bağnazlığın gözleri kör etmesi sorunu vardır. Milletimizin moralini bozmak için gece gündüz çalışanlar, terör örgütleri, medyası, siyasi teşekkülleriyle gün gelecek fitne ve nefret çukurlarıyla boğulup gideceklerdir.Bunlara diyorum ki, düşün artık milletin yakasından. Her darbenin, her kargaşanın, her kaosun arkasında siz vardınız. Milletin onuruna yapılan her saldırının tetikçisi sizdiniz"diye konuştu.

 

'BU VÜRÜSLERİ İÇİMİZDEN TEMİZLEYEÇEĞIZ'
Artık bu devir sona erdi. Ülkemiz sadece koronavirüsten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden inşallah kurutulacağını işeret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"CHP Genel Başkanının dün bir televizyon kanalından ne dünyadan ne Türkiye’den bihaber olduğu sözlerinin takdirini milletime bırakıyorum. Bu mitomani hastalığıdır. Bunu bir araştırsın. Buradan bir kez daha belirtmekte fayda görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti devleti şartlar ne olursa olsun her vatandaşının can ve mal güvenliği gibi sağlık, gıda, temizlik malzemesini sağlayacak güçtedir ”diyerek halka seslendi.


Köksal ÖNER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Koronavirüsü yenen kadın doktor, alkışlarla taburcu edildiÖnceki Haber

Koronavirüsü yenen kadın doktor, alkışla...

Annesiyle kavga eden babasını öldürdü!Sonraki Haber

Annesiyle kavga eden babasını öldürdü!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar