KUZEY SURİYE TÜRKMEN CUMHURİYETİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KUZEY SURİYE TÜRKMEN CUMHURİYETİ
Barış Pınarı Harekâtının’ başlamasıyla beraber tüm dünyada Türk Milletinin yanında ve karşısında olanlar saflarını belli etmeye başladı. Bölgeye huzur ve güven getirmek için adının bile ‘Barış’ olduğu bu harekât sonrasında ise bölgede neler olacağını kestirmek zor görünüyor.


  Bölgede; dünyanın tüm egemen güçleri, dünya genelinde bulunan en azılı terör örgütleri, bölge halkı, komşu devletlerin legal ve illegal örgütlenmeleri yer tutmuş vaziyette. 
  Bölge için yine bağlı olduğu devletin yıllardır süren bir kontrol boşluğu var ve kendine bağlı bölgelerin dışında kalan topraklarına hükmedemez duruma gelen bir siyasi lider var. 
  Peki, bölge için ne yapılmalı? 
   Aynen Kuzey Irak’ta olduğu gibi ve yıllarca devlet gibi yaşayan, liderleri normal devlet başkanı gibi karşılanan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi gibi bir oluşuma bu defa da Kuzey Suriye’de gidilebilir mi? 
  Bayrağı, anayasası, yasaları, meclisiyle yani tam bir özerk yapıyla yönetilen kendi sınırlarına hâkim. Komşu ülkelerle işbirliği ve dayanışma içerisinde bulunan. Komşularıyla ticaret yapabilen ve komşularına karşı terör gruplarını beslemeyen bir özerk devletçik kurulabilir mi? 
  Nüfusun çoğunluğu Türkmenlerden oluştuğuna göre de bu devletçiğin Türkmen Devleti olmasına her hangi bir devletin karşı çıkmaması lazım! 
  Egemenlik hakları ihlal edilmeyecek şekilde Türkiye’nin garantörlüğü ve korumasında olacak bu devlet hem ülkemize ilerde gelebilecek terör tehdidini engellemiş olur hem de bizim güney sınırımızda kendi topraklarına hükmeden bir yapı oluşmuş olmaz mı? 
 Tüm dünyada yıllarca Irak’ın kuzeyinde oluşan yapıya nasıl destek veriyorsa ‘Suriye Türkmen Devletine’ de sahip çıkacaktır diye düşünüyorum. Zira tüm dünya devletleri halkların özellikle Ortadoğu bölgesindeki halkların özgürleşmesinden yana bir tutum sergilemiyor mu? (Tabi bu özgürlük Hindistan, Afrika veya herhangi bir başka sömürü ülkesi olunca göz önünde bulundurulmaz…) 
  Tüm teşkilatlanmasını bizim yapacağımız ve bizim kontrolümüzde olacak olan: ‘Türkmen Devleti’ bölgeye huzur ve güven getirecektir. 
  Bölgemize ve dünyaya hayırlı olsun… 
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeşil renkli yumurta üretimi ile taleplere yetişemiyorÖnceki Haber

Yeşil renkli yumurta üretimi ile taleple...

Karadeniz’de orman varlığı yok olan arazilerde sel ve heyelanlar artıyorSonraki Haber

Karadeniz’de orman varlığı yok olan araz...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar