MÜDÜR ORUÇ’TAN KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ UYARI!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MÜDÜR ORUÇ’TAN KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ UYARI!
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’tan Kurban Bayramı öncesi “tedbirlerimizi alalım, bayramı bizim yerimize koronanın yapmasına izin vermeyelim” uyarısı.

Pandemiyle mücadele sürecinde ülke olarak birçok kritik eşikten başarıyla geçtiklerini hatırlatan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Kurban Bayramında da toplum olarak yine kritik eşiklerden birinden geçeceğiz; bu nedenle bu bayram kurban satışından, kesimine; dağıtımından bayramlaşma anına kadar her safhada tedbirlerimizi alalım; en yakınlarımızla bir aradayken bile sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kurallarımıza dikkat edelim; böylece bayramı bizim yerimize koronanın yapmasına izin vermeyelim” dedi.  

‘BAYRAM SÜRESİNDE GÖRÜŞMELERİMİZE DİKKAT EDELİM’
Herkesin sevdikleriyle bir araya geldiği bayram günlerinde, bulaş oranının artabileceğini, bu nedenle her zamankinden daha dikkatli olunması gerektiğini belirten Sağlık İl Müdürü Oruç, tüm Samsunlulara seslenerek, “Lütfen bu bayramı sevdiklerimizi korumak için mesafeli yaşayalım. Ziyaretlerimizi sınırlı tutalım. Uzaktan ve mümkünse telefonla, görüntülü olarak görüşerek bayramlaşalım. Yakın temastan kaçınalım.

Bir bayram daha birbirimize hasret olalım ama sağlıklı olalım. Bu bayram birbirimize olan sevgimizi, saygımızı ve güçlü aile bağlarımızı, sevdiklerimize mesafemizi koruyarak gösterelim. Bayramda kalabalıkla teması önlersek, bulaşmayı ve koronayı da önleriz” diye konuştu.

‘KURALLARA UYALIM. UYMAYANLARI ’DA UYARALIM’
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünün belirlediği alanlar dışında kurban satış ve kesiminin yasaklandığını, kişilerin evlerinin bahçesinde yapacağı kurban kesiminin bu kapsam dışında bırakıldığını hatırlatan Sağlık İl Müdürü Oruç, “ Herkesin virüsün yayılımının engellenmesi ve daha az kişiyle temas edilmesi için alınan bu karara uymasına önemle arz ediyorum. Koronaya karşı ancak kurallara uyulursa başarılı sonuç alabiliriz.

Koronaya karşı bayram döneminde verilecek mücadelenin bayram öncesi kurban satış alanlarında başlayacak. Vatandaşların koronavirüsün en rahat yayılım gösterdiği bu kalabalık ortamda uzun süre kalmadan işlemlerini halletmesi gerekiyor. Bu süre zarfında kesinlikle maskenin çıkarılmaması,  özellikle para gibi birçok kişinin temas ettiği materyallere dokunduktan sonra, ellerin mutlaka el antiseptiğiyle temizlenmesi ve önceki yıllarda el sıkışarak yapılan pazarlıkların artık el teması yapılmadan tamamlanması gerekiyor ”diye konuştu

‘HER ŞEYİN BAŞINDA TEMİZ OLMAMIZ GEREKŞİYOR’
Kurban kesimi, parçalanması ve dağıtımı safhalarında da büyük özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden ve işlemler sırasında gerekli olmayan kişilerin kesinlikle bu alanlarda olmamasını isteyen Sağlık Müdürü Oruç, “Ayrıca kurban sonrası alandan ayrılmadan yenen toplu yemeklerin de ertelenmesini önemsiyorum.

Ne kadar az temasla işlemler tamamlanırsa, bulaş riskinin o kadar azalacağının unutulmaması gerekiyor. İşlemler sırasında hijyene geçmişe oranla çok daha fazla dikkat edilmesi önemlidir. Kişilerin virüs bulaşı olabileceğini düşündüğü yerlere dokunduktan sonra, ağız, burun ve gözle temas etmeden önce ellerini mutlaka 20-30 saniye süreyle sabunla ya da el antiseptiğiyle temizlemesi gerekiyor ”şeklinde konuştu.

‘KORONAVİRÜSLE MÜCADELEMİZ SÜRDÜRMEK ZORUNDAYIZ’
Hastalığın Türkiye’de son dönemde büyük oranda düğün, nişan, asker uğurlama gibi kalabalık ortamlarda yayılım gösterdiğini hatırlatan Sağlık Müdürü Oruç,”  Bayramlaşma döneminin de böyle bir dönem olduğunu, virüsün yayılmasına fırsat vermeyelim.  Koronavirüsle mücadelede geçmiş diye bir şey yok. Her konuda önlemimizi alarak, hareket etmek zorundayız. Kornayla her gün sanki mücadelenin ilk günü gibi mücadele edilirse, gelecekteki sağlıklı günlerimiz önemlidir.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak bayram boyunca Acil Servislerde 7 / 24 sağlık hizmeti sunmak için gerekli tüm planlamaları yaptıklarını ve bayrama hazır olduklarını belirten Oruç, tüm Samsunluların Kurban Bayramı'nı şimdiden kutluyorum, huzur, mutluluk ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir bayram geçirmelerini diliyorum ”ifadelerini kulandı.

Köksal ÖNER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN SARICAOĞLU:KAVAK EKMEĞİNİ KARDEŞİYLE PAYLAŞIYOR!Önceki Haber

BAŞKAN SARICAOĞLU:KAVAK EKMEĞİNİ KARDEŞİ...

HASTA VE ENGELLİ VATANDAŞA YARDIM ELİSonraki Haber

HASTA VE ENGELLİ VATANDAŞA YARDIM ELİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar