ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARININ DİKKATİNE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARININ DİKKATİNE

Samsun valiliği;

"Bilindiği üzere, ölçü ve ölçü aleti kullanıcıları ölçü ve ölçü aletlerini periyodik muayene ve damgalama işlemleri için 28 Şubat 2022(Şubat ayının son gününün tatile rastlaması halinde müracaat sonraki ilk iş günü de yapılır) tarihine kadar ilgili birimlere periyodik muayene müracaat beyannamesini vermek zorundadırlar.

İlimizde ölçü ve tartı aletlerinin her türlü denetimleri 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında Samsun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. 1 Ocak-28 Şubat 2022 tarihleri arasının Periyodik Muayene Müracaat Dönemi olması nedeniyle aşağıdaki hususların yeniden açıklanarak, ölçü ve tartı aleti kullanıcılarının bilgisine sunulmasına gerek duyulmuştur.

1-Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz tarafından muayene edilecek ölçü ve tartı aletleri:

 1. a) Elektrik, su ve gaz sayaçları,
 2. b) Naklimetre ve Hububat Muayene Aleti

2-Bakanlığımızın veya İl Müdürlüklerimizce Yetkilendirilen muayene servislerince muayene edilecek ölçü ve tartı aletleri:

 1. a) Otomatik tartı aletleri, Kesintili Toplayıcı, Sürekli Toplayıcı, Otomatik Gravimetrik Dolum Terazisi, Otomatik Kütle Belirleme Terazisi
 2. b) I ve II. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri,
 3. c) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazar yerleri dışındakullanılanve tartım kapasitesi 2000 kg’ın altında olan III.ve IV. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri,
 4. d) Taksimetreler,
 5. e) Egzos emisyon ölçme cihazları,
 6. f) Takograflar,
 7. g) Isı sayaçları, hız tespit cihazları, ortalama hız tespit cihazları

3-Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlarınca muayenesi yapılacak ölçü ve tartı aletleri:

 1. a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazar yerlerinde kullanılanve tartım kapasitesi 2000 kg’ın altında olan III. ve IV. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri,
 2. b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;

1-Masa terazileri,

2-Asma teraziler,

3-Tek kollu kantarlar,

4-İbreli teraziler,

c)Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler),

 1. d) Akıcı maddeler için hacim ölçüleri,
 2. e) Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri,
 3. f) 5 kg'a kadar (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri

4- Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından muayenesi yapılacak ölçü ve tartı aletleri

 1. a) Sıvıların miktarlarının sürekli ve dinamik ölçümü için ölçme sistemlerini (akaryakıt sayacı, LPG Sayacı, Adblue Sayacı, süt sayacı ve diğer sistemler),
 2. b) Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemlerini,
 3. c) Akaryakıt hacim ölçek kaplarını,

ç) Motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazları,

 1. d) Hassas kütle ölçülerini (F1 ve F2 sınıfı), 5 kg'dan yukarı kütle ölçülerini,
 2. e) Demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlarını,
 3. f) Maksimum kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ve aks kantarları

 

Tartı aletlerinin ve akaryakıt, lpg sayaçlarının periyodik muayene süresi (2) İki yıl olup 2020 yılı damgalı ölçü ve tartı aleti kullanıcıları 2022 Şubat ayı sonu mesai bitimine kadar periyodik muayene için başvurmak zorundadırlar. Posta ile yapılan müracaatlarda müracaat tarihi olarak evrakın muayene yetkili kurumdaki kayıt tarihi esas alınır. 

 

Ölçü ve ölçü aleti kullanıcıları tarafından muayene için; ölçü ve ölçü aletinin tipi, markası, seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin yer aldığı ve Bakanlık internet sitesinde yayımlanan ölçü ve ölçü aleti başvuru formuyla; yukarıda 1. maddede bahsedilen ölçü ve tartı aletleri için (http://sanayi.gov.tr) internet adresinin E-HİZMETLER bölümünden(www.sanayi.gov.tr --- e-hizmetler --- İl Müdürlükleri --- Ölçü ve Ölçü Aletlerinin İlk, Periyodik veya Stok Muayenesi Başvurusu) yapılması gerekmektedir. 2. maddede bahsedilen ölçü ve ölçü aletleri için yetkili muayene servislerine, 3. maddede belirtilen ölçü ve ölçü aletleri için Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına 4. Maddede belirtilen ölçü ve ölçü aletleri için https://basvuruportal.tse.org.tr  adresli Başvuru Portalı üzerinden TSE’ye elektronik ortamda müracaat edilir. İl Müdürlüğümüze 2’nci 3’üncü ve 4’üncü Maddede belirtilen ölçü                                                                                 aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayenesi için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur.       

                                 

Yukarıda bahsedilen ölçü ve ölçü aletlerini kullanan resmi veya tüzel kurum ve kuruluşlar ile bireysel kullanıcıların kullanmakta oldukları ölçü ve ölçü aletlerini süresi içerisinde ilgili kuruma müracaat etmeyerek “damgası geçmiş ölçü aleti kullanmak fiilini işledikleri tespit edilenlere her bir ölçü ve ölçü aleti için ayrı ayrı olmak üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun 15. maddesinin “c” fıkrasına göre dokuzyüzonbir Türk Lirasından onsekizbinikiyüzonyedi Türk Lirasına kadar (911,00 TL ile 18.217,00 TL arasında ) idari para cezası uygulanacaktır."

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İYİ Parti’li Bedri Yaşar Engelli Öğretmen Atamalarındaki Şaibe İddialarını Meclise TaşıdıÖnceki Haber

İYİ Parti’li Bedri Yaşar Engelli Öğretme...

ORDU'DAN BİR HAFTALIK ASAYİŞ RAPORUSonraki Haber

ORDU'DAN BİR HAFTALIK ASAYİŞ RAPORU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar