Oltan & Köleoğlu Enerji
ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ

Ordu’da Yapılan Etkinliklerle, Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çekildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ordu’da Yapılan Etkinliklerle, Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çekildi
Ordu’da Yapılan Etkinliklerle, Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çekildi

Ordu’da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kutlama etkinlikleri kapsamında farkındalık çalışmaları yapıldı.

 

Ordu’da, ilki geçen yıl uygulanan ve büyük ilgi uyandıran fırınlardan üzerinde “Ekmeğimiz Aşımız, Kadınlar Baş Tacımız” yazılı kese kağıtları ile ekmek verilmesi uygulaması bu yıl da devam etti.

 

Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İlimizdeki yerel marketlerin işbirliğiyle yapılan farkındalık çalışmasında, Ordu’daki fırıncılar, müşterilerine ekmekleri üzerinde “Ekmeğimiz Aşımız, Kadınlar Baş Tacımız” yazılı kese kağıtları ile verdi.

 

Ordu’daki bazı marketler de müşterilerine üzerinde “‘Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur Diyelim’ yazılı poşetler vererek, alışverişlerini bu poşetlerle yapmalarını sağladı. Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin yapmış olduğu farkındalık çalışmalarıyla, her eve giren ekmeklerin konulduğu kese kağıdı ve ambalajlarda yer alan sloganlarla kadına yönelik şiddete dikkat çekildi.  

   

Öte yandan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce hazırlanan program kapsamında, 30 Kasım tarihine kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Ordu’da gerçekleştirilecek farkındalık etkinlikleri hakkında bilgi veren Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, “17 Aralık 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ olarak belirlendi. Her yıl 25 Kasım tarihinde tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenmekte. Bu kapsamda, 15-30 Kasım tarihleri arasında kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda farkındalığın ve toplumsal duyarlılığın arttırılması amacıyla çeşitli etkinler yapılmakta. Biz de, Ordu Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz farkındalık çalışmaları ile bu mücadelede varlığımızı hissettiriyoruz” dedi.

 

25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nün, kadına yönelik şiddete “dur” demenin ilk adımı olduğunu dile getiren Ender Yanık, “Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, ‘kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir’. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi adına şiddetin son bulmasını istiyoruz. Kadına şiddet, kadınların kaderi olmasın istiyoruz. Bunun için de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve toplumsal duyarlılığı artırmak adına 15-30 Kasım tarihleri arasında bir dizi etkinlikler düzenledik” diye konuştu.

 

Yapılacak etkinliklerle, Ordu’da kadına yönelik şiddete karşı üst düzeyde bir farkındalık yaratmak istediklerini belirten Ender Yanık, “15-30 kasım tarihleri arasında ilimizde gerçekleşen futbol maçlarında futbolcuların sahaya ‘Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur Diyelim!’ pankartı ile çıkarak pankartın tribüne asılması, Ordu Büyükşehir ve Altınordu Belediyesine ait billboard, üst geçitlerine 1 hafta süre boyunca günün anlam ve önemine yönelik afişlerin asılması, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Müdürlüğümüzün kamu spotlarının led ekranlarda yayınlanması, yerel marketin sponsorluğun da ‘Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur Diyelim’, ‘Ekmeğimiz Aşımız, Kadınlar Baş Tacımız’ sloganlarının ve irtibat numaralarının bulunduğu ekmek kese kağıdı ve alışveriş poşetlerinin halkımıza dağıtılması, İl Müdürlüğümüzün bulunduğu kampüsün günün anlam ve önemine yönelik turuncu temalı materyallerle süslenmesi, tüm kamu kurumlarına, eczane, berber, kuaför ve marketlere kadınların şiddete maruz kaldığında başvuru yapabilecekleri mekanizmaların iletişim bilgilerine ait afişlerin asılması, kadın sürücülerin kullandığı off road araçları ile şehir turu atılması, Ordu Üniversitesi personel ve öğrencilerine Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Ulusal Eylem Planı’nın tanıtımıyla ilgili odüzem üzerinden eğitim verilmesi gibi etkinler düzenleyerek farkındalığı sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Sonel, Sosyal Market’in Açılış Programına KatıldıÖnceki Haber

Vali Sonel, Sosyal Market’in Açılış Prog...

Yaşamdan koparılan kadınlar Atakum’da erguvanlarda yaşayacakSonraki Haber

Yaşamdan koparılan kadınlar Atakum’da er...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar