ÖZMEN: “ERKEN TEŞHİS VE HIZLI MÜDAHALE HAYAT KURTARIR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖZMEN: “ERKEN TEŞHİS VE HIZLI MÜDAHALE HAYAT KURTARIR”
Röportaj : İbrahim ALAÇAMLI

ÖZMEN: “ERKEN TEŞHİS VE HIZLI MÜDAHALE HAYAT KURTARIR”

Doğru ve erken tanıda tıpta devrim yaratan radyolojik görüntüleme yöntemleri Covid-19 pandemisinde de doktorların en büyük yardımcısı oldu.

Özel Medi Bafra Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali ÖZMEN, “1895’te keşfedilen X-ışınları ile başlayan ve günümüzde büyük bir gelişme gösteren tıbbi görüntüleme yöntemleri sayesinde birçok hastalığa erken tanı koyabiliyor ve tedavi edebiliyoruz. Halk arasında bu ışınların kanser ettiğine yönelik yanlış bir kanı var; oysaki X-ışınlarından değil, tanıda geç kalmaktan korkmalıyız” diyor.

Radyolojik görüntüleme tekniklerinin kanser gibi hızlı ilerleyen hastalıkların erken teşhisine yardımcı olduğuna dikkat çeken Özel Medi Bafra Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali ÖZMEN, radyolojinin, COVID-19 hastalarında tanı ve tedavinin etkinliğinin izlenmesinde de önemli bir rol oynadığını hatırlattı. ÖZMEN, "Başta akciğer tutulumu olmak üzere Covid-19'un iç organlara verdiği zararları bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle tespit edebiliyoruz'' dedi.

UZM. DR. ÖZMEN : “TIPTA DEVRİM YARATAN YÖNTEMLER”

Doktorların birçok hastalığın tanısını radyoloji yöntemleriyle ortaya koyduğunu vurgulayan Özel Medi Bafra Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali ÖZMEN, şu bilgileri verdi:

Wilhelm Röntgen'in 1895'te keşfetmesinin ardından X-ışınları, uzun yıllar boyunca, vücudun içini görmemizde tek yöntem olarak kaldılar. Tıpta devrim yaratan bu ışınlar, günümüzde de hastalıkların teşhis ve tedavisindeki en önemli yardımcımız durumundadır. X-ışınlarının keşfiyle birlikte zaman içinde dijital röntgen, bilgisayarlı tomografi ve anfiografi ayrıca ultrason, MRI, PET/CT taraması ve PET MR taraması gibi birçok tarama ve tanı yöntemi gelişti. Günümüzde Özel Medi Bafra Hastanemizde, hastalıkların tanısını bu görüntüleme yöntemleriyle sağlıyoruz." Vurgusu yaptı.

ÖZMEN: “ERKEN TEŞHİS HIZLI MÜDAHALE”

Radyolojinin, kanser başta olmak üzere birçok hastalığı erken teşhis koyarak insanların yaşam sürelerini önemli ölçüde artırdığına da değinen Özel Medi Bafra Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali ÖZMEN, şöyle devam etti:

"Tıbbi görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler, günümüzde hastalıkların daha hızlı teşhis edilmesine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda daha az tıbbi müdahaleyi de mümkün kılıyor. Bu sayede daha güvenli ve ucuz olan, invaziv olmayan girişimler yapılıyor, hastanede gereksiz ve uzun yatışlar önleniyor. X ışını rehberliğinde biyopsi yapmak, tüp yerleştirme k gibi girişimsel işlemleri çok daha güvenilir şekilde ve gereksiz cerrahi operasyona gerek kalmadan yapabiliyoruz. Arter ve damarlara kateter yerleştirmek gibi işlemleri, kalp problemlerinin bir kısmını, damarlarda oluşan trombozun tedavisini ayrıca tümör tedavisini, radyolojik görüntüleme yardımı ile yapabiliyoruz. Radyoloji ve bilgisayarlı görüntüleme teknikleri sayesinde cerrahlar karmaşık ameliyatları kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Ameliyat sırasındaki gerçek zamanlı ve yapay zeka destekli, yüksek çözünürlüklü radyoloji ve ultrason teknikleri, ameliyatın güvenliğini de artırıyor." Dedi.

UZM. DR. ALİ ÖZMEN: “TIBBİ GÖRÜNTÜLEME HAYAT KURTARIR”

Türkiye'nin kanser tanısı ve tedavisine yönelik olarak tıbbi cihazlar bakımından Özel Medi Bafra Hastanesinin dünya standartlarında teknolojik donanıma sahip olduğunu belirten ÖZMEN, "Tıbbi görüntüleme hayat kurtarır" diyerek, şöyle devam etti:

"Ülkemizde maalesef görüntüleme teknikleriyle ilgili yanlış kanılar var. Bazıları X ışınları kansere yol açıyor diye yanlış bir kanıya kapılarak röntgen, ,bilgisayarlı tomografiden ve hatta x -ışını kullanılmayan MR, ultrason gibi yöntemlerden kaçınıyor. Bazıları da tam tersine doktor gerek görmediği halde kendisine bu tetkikleri istemedikleri için tepki gösteriyor. Ancak ikisi de doğru bir yaklaşım değil. Radyolojik yöntemlerden kaçınmak başta kanser olmak üzere birçok önemli hastalığın erken teşhisini engelleyebilir; şunu unutmamak lazım, X ışını değil ama geç teşhis ölüme neden olabilir." Vurgusu yaptı.

ÖZMEN: “HASTALAR DETAYLI OLARAK BİLGİLENMELİ”

Radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanmak hayat kurtarabilir ve ağır invaziv girişimlere duyulan ihtiyacı önleyebilir" diyen Özel Medi Bafra Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali ÖZMEN, şu uyarıda bulundu:

"Ancak uygunsuz ve gereksiz kullanım, hastalar için gereksiz ve istenmeyen radyasyon dozlarına yol açabilir. Burada önemli olan; hastaların ve ailelerinin bir görüntüleme işleminin riskleri ve yararları hakkında uygun şekilde bilgilendirilmesidir. Aksi takdirde sağlıklarına faydalı olmaktan çok daha zararlı olan seçimler yapabilirler. Örneğin gerekli olan bir BT taramasını reddedebilirler ya da gerekli olmadığı halde radyolojik bir tarama talep edebilirler. Bunu önlemek için hasta ve hasta yakınlarının konusunda uzman biri tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor." Dedi.

ÖZMEN: “UÇAĞA BİNDİĞİNİZDE DE MAMOGRAFİ KADAR RADYASYON ALIYORSUNUZ”

Meme kanserlerinin yüzde 90'ının 40 yaşından ve yüzde 70' inin de menopozdan sonra (50 yaş ve üzeri) görüldüğünü hatırlatan Özel Medi Bafra Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali ÖZMEN, şu çağrıda bulundu:

"Bu nedenle kadınlar 40 yaşından sonra senede bir kez mamografi çektirmeli. Buna ek olarak gerekiyorsa ultrason taraması da yaptırılmalı. Işın ve radyasyon almaktan korkmasınlar çünkü mamografide kullanılan ışın tüpleri çok küçüktür. Uçağa bindiğinizde, saatlerce bir televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında oturduğunuzda da radyasyon alıyorsunuz. Mamografide kullanılan bu küçük tüplerden alınan radyasyon miktarı çok az oluyor. Aynı şekilde akciğer kanserinin erken tanısı için de özellikle ağır sigara içicileri doktorlarının uygun gördüğü sıklıkta tarama yaptırmalı" dedi.

TEŞEKKÜRLER UZM. DR. ALİ ÖZMEN HOCAM

Sevgili Okurlarımız…

Günümüzde sağlık her birimiz için olmazsa olmazlarımızdandır.

Bu nedenle siz saygı değer okurlarımızı her konuda bilgilendirdiğimiz gibi, sağlık konusunda da Özel Medi Bafra Hastanesi’nde ki Uzman hekimlerimizin bilgisi ve açıklamaları çerçevesi içerisinde bu paylaşımları ve haberleri sizlere aktarabilme onurunu yaşıyoruz.

İyi ki varlar…

Bu konuda hekimlerimiz ile bu tür röportajlara vesile olmamıza sebep olan ve çok saygı duyduğum Özel Medi Bafra Hastanesinin Genel Müdürü, Hanımefendi Nükleer Tıp Uzmanı Şafak AYGÜL, Hanıma da çok teşekkür ediyoruz.

Hep sağlıklı kalın.

Sağlıcakla.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SELAHATTİN İHTİYAR: “SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN DİŞ SAĞLIĞINA ÖNEM VERMELİYİZ”Önceki Haber

SELAHATTİN İHTİYAR: “SAĞLIKLI BİR YAŞAM...

ÇOCUKLARIMIZ ÜŞÜMESİNSonraki Haber

ÇOCUKLARIMIZ ÜŞÜMESİN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar