Psikologlardan Destek Çağrısı BİLİMSELLİKTEN UZAK BİR KARAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Psikologlardan Destek Çağrısı BİLİMSELLİKTEN UZAK BİR KARAR
Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt, açık öğretimde psikoloji bölümünün açılmasını yanlış bulduklarını ifade ederek, kararın bilimsellikten uzak olduğunu söyledi.

Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt ,İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından açılan Psikoloji Lisans Programı hakkında bir basın açıklaması yaptı. Kurt, alınan kararın bilimsel olmadığını belirterek, programın kapatılması için herkesten destek istedi.

‘AÇIKÖĞRETİME UYGUN BİR ALAN DEĞİL’
Uygulamanın psikoloji biliminin ülkemizdeki geleceğini tehdit edeceğine inandıklarını belirten Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt,“ Psikoloji ülkemizde üniversite bölüm tercihlerinde üst sıralarda yer alan temel ve uygulamalı bir alandır. Psikoloji bir bilim olarak, bir ucunda sosyal ve beşeri bilimler, diğer ucunda biyoloji, tıp, sinirbilim ve genetik gibi doğa bilimleri bulunan, merkezi bir disiplindir.

Psikoloji eğitimi sırasında araştırma ve uygulama amacıyla kullanılan yöntem ve teknikler büyük bir çeşitlilik sergilemektedir. Bunlar arasında psikolojik test ve ölçek uygulamaları, terapötik görüşme teknikleri, davranış gözlem ve analizleri vb. gibi insan-insana uygulamalar bulunduğu gibi, beyin görüntüleme, deneysel çalışmalar, hayvan çalışmaları gibi laboratuvar uygulamaları da bulunmaktadır. Bu yönüyle psikoloji eğitimi tamamen çevrimiçi, uzaktan veya açık öğretime uygun bir alan değildir” dedi.

‘MİMİK, SES TONU, BEDEN DİLİNİN ÖNEMİ’
Psikoloji eğitiminin teorik bilgilerin yanı sıra, karşılıklı sosyal etkileşim gerektiren beceri eğitimlerini de içerdiğinden bahseden Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt,“İyi bir psikoloğun, eğitimi boyunca, sadece kendi alanına ait bilgileri değil, duygu kontrolü, davranış kontrolü, beden dili, mimikler ve ses tonu kullanımı gibi insani ve sosyal beceriler de edinmiş olması gerekir. Psikoloji eğitimiyle hedeflenen bu sosyal etkileşim becerilerine sahip olmayan bir psikoloğun psikolojik görüşme gerçekleştirmesi, insanlarla yapılan araştırma, deney ve bilgi toplama sürecini güvenilir olarak yürütmesi, görevli oldukları kurumlarda kişilerarası dinamikleri anlaması, yönetmesi ve etkili müdahale yöntemleri geliştirmesi mümkün değildir ” diye konuştu.

‘KIRILGAN GRUPLARLA ÇALIŞIYORUZ
Psikologların yoğun olarak çocuklar, yaşlılar, engelliler, psikolojik sağlık sorunu yaşayan bireyler gibi kırılgan gruplarla çalışmak durumunda olduklarını ve psikologların yüz yüze etkileşim esasına dayanan bir eğitimden geçmiş olmalarının da bu nedenle büyük bir önem arz ettiğini de sözlerine ekleyen Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt hâlihazırda kalite bakımından ciddi sorunlar ve farklılıklar bulunurken, uzaktan eğitimin bu uçurumu daha da derinleştireceğini söyledi.

TÜM KESİMLERE DESTEK ÇAĞRISI
Tüm kesimlerden bu karardan vazgeçilmesi için destek istediklerini belirten Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt, “Türk Psikologlar Derneği ve Türkiye ve KKTC’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin akademisyenleri olarak, psikoloji lisans eğitiminin tamamen uzaktan, çevrimiçi eğitime veya açık öğretime uygun olmadığı yönünde görüşümüzü açık bir biçimde beyan eder, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde açılmış olan Psikoloji Açık Öğretim Programı örneğinde görülen girişimlerin uygulamaya geçirilmeden sonlandırılması için desteğinizi alabilmenin psikoloji camiası ve kamuoyu adına çok değerli olduğunu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.

Köksal ÖNER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAMSUN’DAN ANKARA’YA YÜRÜYÜŞÜ ÖNCESİNDE BAŞKAN DEVECİ’NİN KONUĞU OLDUÖnceki Haber

SAMSUN’DAN ANKARA’YA YÜRÜYÜŞÜ ÖNCESİNDE...

SAMSUN TSO’DAN YENİ BİR HİZMET DAHASonraki Haber

SAMSUN TSO’DAN YENİ BİR HİZMET DAHA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar