Reklamı Geç

Rize'nin Mandalina Çeşitleri Tescillendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rize'nin Mandalina Çeşitleri Tescillendi
Abone ol
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, 95 yıldır Rize ilinde yetiştirilen Satsuma mandalinasının (Rize Mandalinası) 9 çeşidini tescil ettirdi.

Yapılan Yazılı Açıklamada;

"1924 yılında Uzakdoğu'dan getirilerek Rize'de dikimi yapılan, tadı ve kokusu ile kendisini diğer mandalina gruplarından ayıran ve ihracatta bir numara olan satsuma mandalinası üzerinde 2013 yılında Ziraat Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Yazıcı yürütücülüğünde başlatılan çalışmalar başarı ile tamamlanarak 27 Mart 2023 tarihinde 9 yeni mandalina çeşidi tescil ettirildi.

Yeni çeşitlerimiz Türkiye Meyve ve Çeşit Listesine, “RTEÜ Yıldızı, Rizem, Pazarın Yıldızı, Senem, İyiderem, Derepazarım, Kuzey Yıldızı, Erten (Ali Rıza) ve Derin (Zihni) isimleri ile üniversitemiz adına kaydedildi. 

Seleksiyon ıslah metodu ile geliştirilen yeni çeşitlerimiz; yüksek verim ve kalite kriterlerine sahip olup, üç tanesi geç, üç tanesi erken ve üç tanesi de orta mevsimde olgunlaşmaktadır.

Satsuma (Rize) mandalinasının Türkiye'nin en çok ihraç ettiği mandalina çeşidi olduğunu belirten Doç. Dr. Yazıcı: “ Farklı dönemlerde olgunlaşan mandarin çeşitlerimiz ile Türkiye’de mandarin yetiştirme dönemi 4 ay uzatılabilecek.” dedi.

Yeni çeşitlerin sadece bölgemiz için değil Türkiye mandalina yetiştiriciliğine de büyük katkılar sağlayacağını, ayrıca fidan üreticilerinin çeşitlerimizi üretmek için üretim izni istediklerini ifade eden Yazıcı, yeni çeşitlerin ticarete konu olabilmesi için de çalışmalara başladıklarını söyledi.

Doç. Dr. Keziban Yazıcı: “Seleksiyon çalışmaları oldukça zor, çok uzun süren ve çok iyi planlanması gereken, önemli imkânlara sahip olunmasını gerektiren çalışmalardır. Bu çalışmaların başarılı bir şekilde tamamlanması; Üniversitemiz BAP Birimi başta olmak üzere, projemize arazi çalışmalarında destek veren Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile projemizin çöğür yetiştirme, aşılama ve fidan yetiştiriciliği aşamalarında tesislerini kullandığımız Çakmak Fidancılık, ayrıca talep ettiğimiz arazi desteğini veren ÇAYKUR’un değerli katkıları ile olmuştur. Bu proje ile bölgede ilgili tüm kurum ve kuruluşlar Rize mandalinasına sahip çıkmış, iş birliği içerisinde çok güzel sonuçlar elde edilmiştir.” dedi.

Çalışmayı başarı ile tamamlayan Ziraat Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Yazıcı ve proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz."

 

RTEÜ BASIN

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İYİ PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI YUNUS GÜN; "14 MAYIS’TA MİLLETİMİZ BİR TARİH YAZACAKTIR"Önceki Haber

İYİ PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI...

İNSAN HAYATINA DOKUNACAK PROJELER İLKADIM’DA YÜKSELİYORSonraki Haber

İNSAN HAYATINA DOKUNACAK PROJELER İLKADI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar