SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR? Farklı tedavi yöntemleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR? Farklı tedavi yöntemleri
Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Ümmühan Yıldız ÖZGENÇ erkeklerde daha sık ve erken yaşlarda görülen ve genellikle genetik olmakla birlikte çeşitli hastalık ve faktörlerden dolayı yaşanabilen saç dökülmesinin farklı tedavi yöntemlerini açıkladı.

 

Erkeklerde daha sık ve erken yaşlarda görülen saç dökülmeleri, kadınları da büyük oranda etkiliyor. Saç dökülmesi insanları oldukça rahatsız eden bir durum. Uzun süren saç dökülmeleri ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Özel Medi Bafra Hastatanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Ümmühan Yıldız ÖZGENÇ, saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi süreci hakkındaki, merak edilenleri cevapladı.  

 SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR? 

Saç dökülmesinin tedavisinin önce saçın neden döküldüğüne dair tespiti gerektiğini belirten Özel Medi Bafra Hastatanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Ümmühan Yıldız, "Bu nedenle saç dökülmesine yönelik bir tedavi uygulaması için öncelikle sebebinin tespiti yapılmalıdır. Saç dökülmesinin çok fazla nedeni olabilir. En sık görüleni genetik faktörlerdir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin yüzde 50'si, bayanlardaki yüzde 25'i genetik faktörlere bağlıdır. Ailesel olarak genlerimizde ya anne ya baba tarafı ya da her ikisi de kellik sorunu yaşayan bireyler varsa kişi de de görülme oranı büyük oranda artmaktadır. Kadın hastalarımızda sıklıkla beslenmeyle ilgili kötü yapılan diyetler, aşırı kalori kısıtlaması, çok hızlı kilo kayıpları, demir, D vitamini, B12 vitamin ve mineral eksiklikleri, bunun dışında stres, gerilmiş hastalıklar, cerrahi operasyonlar, cerrahi de alınan anesteziler, kullanılan ilaçlar pek çok faktöre bağlı olarak saç dökülmesi görülebiliyor” dedi.

SAÇ DÖKÜLME TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Saç dökülmesinin tedavi sürecine değinen Özel Medi Bafra Hastatanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Ümmühan Yıldız;

 “Öncelikle hastamızın muayenesini yapıyoruz. Saçın dökülme miktarı, seyrekliği, kökün durumu gibi faktörlere bakarak değerlendirmesi yapılıp buna ilave olarak gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasından sonra tedavi sürecini oluşturuyoruz. Vitamin eksikliği, ilaç kullanımı, diyet gibi buna bağlı olarak bir dökülme varsa buna yönelik tedavi uygulandığında saç dökülme problemi 2-3 aylık süre sonunda çözülebiliyor. Fakat genetik bir dökülme varsa hormonal bir faktör ise kişinin genetik yapısından kaynaklandığından tedavi süreci daha uzun olabilir. Burada farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Kellik tam oluşmuş ise de saç ekimine kadar tedavi seçenekleri oluşturulabiliyor” diyerek sözlerine son verdi.

,SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİNİN ARAŞTIRILMASI VE TEDAVİSİ

Saç Dökülmesinin nedenlerinin araştırılabilmesi ve önlenebilmesi için mutlaka dermatoloji muayenesinin gerektiğini belirten Özel Medi Bafra Hastatanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Ümmühan Yıldız;

“Saç dökülmeleri vitamin ve mineral eksiklikleri, stres, hormon düzeylerindeki bozukluklar ve mevsimsel değişimlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Dönemsel olarak geçici saç dökülmelerinin görülmesi normal olabileceği gibi bu sorunun çok uzun süreler boyunca şiddetlenerek devam etmesi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi problemi olan kişilerde bu sorunun nedeninin araştırılabilmesi ve önlenebilmesi için mutlaka dermatoloji muayenesi gereklidir” dedi.

 

   

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İYİ PARTİ’Lİ YAŞAR; “FATURALAR VERGİ TAHSİLAT MAKBUZUNA DÖNDÜ”Önceki Haber

İYİ PARTİ’Lİ YAŞAR; “FATURALAR VERGİ TAH...

ATAKAN TELATAR: “HAREKETSİZ YAŞAM BÜYÜK PROBLEMLERE YOL AÇAR”Sonraki Haber

ATAKAN TELATAR: “HAREKETSİZ YAŞAM BÜYÜK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar