ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ

ŞEKERCLİOĞLU: “KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞEKERCLİOĞLU: “KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER”
Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı, Uzm. Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, kış aylarına geçişte soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlara karşı kritik uyarılar da bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirecek tavsiyeler ve Kış aylarında hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler hakkında Bafra Gazeteciler Derneği ve Medya kuruluşlarımızın Başkanı İbrahim ALAÇAMLI’ya konu hakkında önemli bilgilendirmeler de bulundu.

Özellikle yaz mevsiminden kış dönemine geçiş süreci olan sonbaharda hastalıklara daha çok yakalanma riskinin arttığını hatırlatan Uzm. Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, bağışıklık sistemini güçlendirecek vücut direncini artıracak önerilerde bulundu.

Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU vermiş olduğu önemli bilgileri bizlerle şöyle paylaştı;

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin viral enfeksiyonlara yatkınlığı yüksektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, direncimizi arttırarak bu hastalıklarla baş edebiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli “C” vitamini olmakla beraber, “D ve A” vitamini, magnezyum ile çinko da vücut direncini arttırır” dedi.

ŞEKERCİOĞLU: “BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRECEK VİTAMİN BESİNLER

Bağışıklık sistemini güçlendirecek, vücut direncini artıracak besinleri ve faydalarını da sıralayan Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU;

Yoğurt, immün sistemimizin yaklaşık yüzde 70-80'ini bağırsak florası oluşturmaktadır. Bu dengeyi sağlayan “iyi bakteriler” probiotikler ile vücuda alınmaktadır.

En önemlileri yoğurt ve kefirdir. Sabahları yiyeceğimiz bir kase yoğurt immün sistemimizi güçlendirmemize yardımcı olacaktır.

Vitamin “D” açısından da bize destek olacaktır. Ispanak, Folik asit, vitamin “C” potasyum ve mağnezyumdan zengindir. Hücre yenilenmesine yardımcıdır. Brokoli, kalsiyum, vitamin “A-C ve E ‘ den zengin olup karaciğer için faydalıdır. Antioksidan etkisi vardır.

Turunçgiller, greyfurt, portakal, limon, lime, mandalina “C” vitamininden zengin olup özellikle greyfurt tüketiminde kalp hastalığı olup kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların dikkatli tüketmeleri gerekir. Tarçın, doğal antibakterial, antiviral ve antifungaldir.

Sindirime faydası olup kan şekeri regülasyonunda olumlu etkileri vardır. Karpuz, vitamin “C ve A” içerir. Yüksek konsantrasyonda likopen içerir, enfeksiyon, enflamasyon ve serbest radikallerde azalmaya yardımcıdır. Kabuklu deniz ürünleri, istiridye, istakoz, yengeç gibi deniz ürünleri bol selenyum içerir ve grip virüslerine karşı beyaz kan hücrelerinin sitokin üretmesine yardımcı olur.

Omega-3 yağ asitlerinden zengin somon, uskumru, ringa balığı soğuk algınlığı ve solunum yolları enfeksiyonlarında akciğerleri korur ve enflamasyonu azaltarak yardımcı olur.

Kırmızı biber, vitamin “C” deposu, beta-karotenden zengindir. İmmün sistem kadar sağlıklı bir cilt ve gözlere sahip olmamızı sağlar. Kiwi, folat,potasyum, vitamin “ K ve vitamin C' den zengindir. Özellikle soğuk algınlığı sonrası oluşan öksürük, wheezing gibi komplikasyonlardan solunum sistemini koruyabilir” dedi.

ŞEKERCİOĞLU: “BANA BULAŞMAZ DEMEYİN!”

Kış mevsiminde oluşan enfeksiyonlar en çok çocukları, yaşlıları, hamileleri ve kronik hastalıkları olanları etkilediğinin altını çizen Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU şu uyarılar da bulundu:

Kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için vücut daha fazla enerji harcar ve bu enerji ihtiyacı karşılanmadığında da vücut direnci düşer, enfeksiyonlara yatkın hale gelir.

Çoğunlukla kış aylarında görülen enfeksiyon virüslerinin bulaşması, hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile havaya yayılan mikropları, sağlıklı insanların solumasıyla ya da mikropların olduğu eşyalara temas edilmesinin ardından, daha sonra elin gözlere ve yüze sürülmesi ile olmaktadır.

Aynı zamanda virüsler, kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, telefon gibi ortak kullanılabilecek eşyalar ile bulaşabilir. Belirtilerin başlamasından önceki 24 saat ve sonraki beş gün kişinin bulaştırıcılığı vardır.

Enfeksiyona bağlı hastalıkların belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, öksürük, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı ve halsizlik sayılabilir. Genellikle 1-2 hafta içinde iyileşme görülür.

Ancak yaşlılarda, diyabetlilerde, altta yatan böbreğe, kalbe ya da solunum sistemine ait kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır seyredebilir. Bunun yanında zatürre gibi hastalıklara da zemin hazırlayabilir” diyerek vurguladı.

ŞEKERCİOĞLU: “KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER”

KOAHastımbronşit gibi kronik hastalığı olan kişiler kış aylarına girerken mutlaka hekimlerine başvurarak, genel kontrollerini yaptırmalarının gerektiğini ifade eden Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU:

Doktor tavsiyesine göre kişiler grip ve pnömonik aşılar yaptırılabilir. Kirli ve soğuk ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.

Kapalı ve kalabalık mekanlardan uzak durulmalıdır. Soğuktan korunmak için hava sıcaklığına uygun kıyafetler giyilmelidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ellerin sık yıkanması ve yakın solunum temasından kaçınmaktır.

Tedavi olarak ise doktor reçetesi olmadan özellikle antibiyotikler başta olmak üzere bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. İlaç tedavisi doktor tarafından düzenlenmelidir” dedi.

TEŞEKKÜRLER SAYIN ŞEKERCİOĞLU

Benim Kadim Dostum, hatta can dostum Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU hocamıza vermiş olduğu sağlıklı ve aydınlatıcı bilgiler için şahsında tüm Özel Medi Bafra Sağlıkçılarına, çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇARŞAMBA’DA OFF-ROAD HEYECANI BAŞLIYORÖnceki Haber

ÇARŞAMBA’DA OFF-ROAD HEYECANI BAŞLIYOR

LİSESİ ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN ÜNLÜ'YE ZİYARETSonraki Haber

LİSESİ ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN ÜNLÜ'YE ZİYA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar