Oltan & Köleoğlu Enerji
ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ

UZM. DR. HAYRİYE ÇETE KÖK: “KOAH’LILARIN TEDAVİLERİNİ AKSATMALARI BÜYÜK RİSK TAŞIYOR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UZM. DR. HAYRİYE ÇETE KÖK: “KOAH’LILARIN TEDAVİLERİNİ AKSATMALARI BÜYÜK RİSK TAŞIYOR”
Röportaj: İbrahim ALAÇAMLI

Sevgili Okurlarımız…

Özel MediBafra Hastanesi Uzman hekimlerinden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayriye ÇETE KÖK Hocamızla kendi ihtisas alanı çerçevesinde, sizler adına bir röportaj yaptık.

Konumuz: “GÖĞÜS HASTALIKLARI”

GÖĞÜS HASTALIKLARI NEDİR?

Göğüs hastalıkları akciğer ve solunum sistemi hastalıkları ile ilgilenen ana bilim dalıdır. 

Bu alanda en sık görülen Göğüs hastalıkları ve tedavileri Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)’dır.

Aslında her birimiz için yani her insan için hassas bir konu.

Bu nedenle bu röportajımızı mutlaka titizlikle okumanızda fayda var diyoruz.

Özel MediBafra Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayriye ÇETE KÖK hocamız, Ateş yüksekliği, öksürük, solunum sıkıntısı veya nefes darlığında artış gibi belirtiler başlaması durumunda KOAH'lıların vakit kaybetmeden Konusunda uzman bir hekime başvurması gerekir vurgusunu özellikle hatırlatıyor.

HAYRİYE ÇETE KÖK: “KOAH’LI HASTALAR TEDAVİLERİNİ AKSATMAMALIDIR”

Özel MediBafra Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayriye ÇETE KÖK, “Kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) sahip kişiler salgın sürecinde aldıkları tedbirleri sürdürmeli ancak Covid-19 korkusu nedeniyle tedavilerini aksatmamalıdır.

 Ateş yüksekliği, öksürük, solunum sıkıntısı veya nefes darlığında artış gibi belirtiler başlaması durumunda biran evvel KOAH'lıların Uzman bir hekime başvurmaları gereklidir” dedi.

Özel MediBafra Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayriye ÇETE KÖK, daha sonra şöyle konuştu;

 “Kronik solunum rahatsızlıkları olan hastalar Covid-19 salgını kapsamında öncelikli risk grubunda yer alıyor ve KOAH'lılar sağlıklarını korumak adına pandeminin başından itibaren kalabalıklardan ve risk taşıyan alanlardan kendilerini olabildiğince uzak kalmaya dikkat ediyor. Ancak pandemi kaygısıyla KOAH hastalarının takipli muayenelerini ve devam eden tedavilerini aksatması sağlık durumlarını riske atıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm dünyada aşılamanın hızlanması ile başlayan normalleşme sürecine rağmen, birçok hastada virüs korkusuyla hastaneye gidememe durumu gözlemlendiğini ve bu durumun hastalıkların takip ve tedavisini etkilediğini kaydeden Uzm. Dr. Hayriye ÇETE KÖK, şu ifadelere yer verdi;

Bu konuda hassas bu nedenle bir kez daha vurguluyorum. Özellikle düzenli tedavi ve takibin büyük önem taşıdığı KOAH vakalarında, hastalar kendilerini virüsten koruma konusunda salgın başındaki hassasiyetlerini sürdürmeli ancak tedavilerini aksatmamalılar. Hekimler, sıkı hasta takibi ile hastalarını düzenli muayeneye teşvik etmeli.

Kronik solunum rahatsızlıkları olan hastalar salgında daha fazla risk altında. Covid-19 enfeksiyonu belirtileri, KOAH hastalarında başka enfeksiyon veya nedenlere bağlı akut alevlenme ve zatürre tipi belirtilere benziyor. Ateş yüksekliği, öksürük, solunum sıkıntısı veya nefes darlığında artış gibi belirtiler başlaması durumunda KOAH'lıların tekrar ediyorum biran evvel en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor” dedi.

TEŞEKKÜRLER HAYRİYE ÇETE KÖK HOCAMIZ

Sevgili Okurlarımız…

Özel MediBafra hastanemiz bırakın Bafra’yı, Bölgemizin en nadide, en iyi Hastanelerinden biri olma konusunda kendini her konuda yenilerken, bizler de bölge halkı olarak bu gelişmelerden son derece mutluluk duyuyoruz.

Vermiş olduğu bilgiler için Hayriye ÇETE KÖK hocamıza çok teşekkür ediyoruz.

Sağlıcakla kalın…

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DR.ZEKERİYA KARADUMAN UYARIYOR: “FITIĞIN KENDİSİNDEN İYİLEŞMESİNİ BEKLEMEYİN”Önceki Haber

DR.ZEKERİYA KARADUMAN UYARIYOR: “FITIĞIN...

KREDİ KART ÖZELLİĞİNE KAVUŞAN HİLAL KARTLAR 2022 YILI İTİBARİYLE İLE HİZMETE GİRECEKSonraki Haber

KREDİ KART ÖZELLİĞİNE KAVUŞAN HİLAL KART...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar