VATANDAŞIN BEKLEDİĞİ DESTEK PAKETİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
VATANDAŞIN BEKLEDİĞİ DESTEK PAKETİ!
FATİH KAPLAN YAZDI...

 Bilindiği gibi Korona Virüs sebebiyle vatandaşımız evlerinde kalması için çağrıda bulunuldu. Bizler de bu çağrıya bazen isteyerek bazen de zorla uymak zorunda kalıyoruz.

 

Fakat bir de gerçeklerimiz var: Geçinmek zorunda olan haneler! Hükümetimiz var olsun ilk günden itibaren 100 milyar Tl yi bulan bir destek paketi açıkladı. Öteleme, iteleme derken üç aylık bir borç erteleme destek paketini gördük. Peki, vatandaşa;

 

 1. Üç ay süreyle doğalgaz ücretsiz verilemez mi?
 2. Elektrik tüketiminden üç ay süreyle para alınamasa olmaz mı?
 3. Telefon iletişim ücreti üç ay süreyle bedava olmaz mı?
 4. Tüketici kredileri üç ay erteleme yerine altı aylık taksitleri silinip altı ay sonrasında ödemeye başlanamaz mı? (toplam tüketici kredisi borcumuz: 497 milyar tl.)
 5. Kerdi kartları yine toplam borçların ellisi bankalar tarafından silinip altı ay sonra ödemeye başlanamaz mı? (Toplam bireysel kart borcumuz: 118 milyar tl)
 6. Çiftçilerimize akaryakıt bir tl den verilip bu yıl ürettikleri ürünler devlet tarafından önce iç piyasaya sonrasında ihracata yönlendirilip tarım sektörümüz ayağa kaldırılamaz mı?
 7. Küçük esnafı desteklemek için verilecek krediler esnafların e-devlet şifrelerine girilecek kredi onayıyla iki yıl ödemesiz olacak şekilde verilemez mi? (Esnaf-devlet arasında aracı olması beklenirken arpalık olan bazı kurumlar kaldırılıp bunların tüm malvarlıkları nakde dönüştürülüp esnafa verilecek kredilere kaynak olarak verilemez mi?)
 8. Küçük sanayi sitelerinin ülke genelinde desteklenmesi için büyük şehirlerde bulunan fabrikaların Anadolu’ya geçişi sağlanıp, küçük işletmelerin organize saniyelere dönüşmesini sağlayabilir miyiz?
 9. İstanbul’da biriken fabrikalaşmayı ve iş gücünü ülke geneline yaydığımızda oluşacak reel ekonomik faaliyetle ülke genelinde istihdam ve konut sorununu çözmüş olur muyuz?
 10. Üniversitelerimizi ve meslek liselerimizi üretime ve Ar-ge çalışmasına yönlendirip ülke ekonomisine katkı sağlamalarını başarabilir miyiz?
 11. Milletvekillerimizden millete örnek olması açısından beş yıllığına maaşlarının öğretmen maaşı seviyesine, özel harcama bütçelerinin de (Örn: araç, şoför, danışman, lojman desteği, komisyon üyesi olunca ki desteklerini vb.) kısıtlanmasını isteyip bu kaynakların sosyal yardımlaşmaya ayrılmasını isteyebilir miyiz?
 12. Partilere verilecek yardımların ya kökten kesilmesini ya da birkaç yıllığına ertelenmesini isteyebilir miyiz?
 13. Yıllarca milletin alın terini sömüren, ihalelere fesat karıştıran insan veya şirketler varsa bunlardan hesap sorup, tüm ailelerinin malvarlıklarına el koyup bunu devlet hazinesine aktarabilir miyiz?
 14. Kredi ertelemesi veya faturaların şirket hesabından ödenmesini kabul etmeyen şirket, banka, finans kuruluşlarının 51 ni kamulaştırıp hazineye aktarabilir miyiz?

 

 Son açıklanan destek paketleri her ne kadar sermaye sınıfı desteklenmiş gibi bir algı ortaya konulmaya çalışılsa da yukarıdaki beklentilerimiz gerçekleşir diye umut ediyorum. Dünyanın on yedinci büyük ekonomisine sahip bir ülkenin, IMF gibi bir kuruluşa borç verecek konumdaki ülkemizin ve son yıllarda ülkesindeki sığınmacılara 50 milyar dolar harcayan ülkemizin yukarıdaki ekonomik önlemleri almasında ve milletini şaha kaldırmasında başarısız olabileceğine ben ihtimal vermiyorum ki başarısız olmaz zaten.

 

  İşte bunları yapabilirsek asıl o zaman; Biz bize yeteriz!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomobil ters yönden gelen motosiklete çarptıÖnceki Haber

Otomobil ters yönden gelen motosiklete ç...

Koronavirüse karşı yaylada ahşap karavanda kalıyorSonraki Haber

Koronavirüse karşı yaylada ahşap karavan...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar