ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ
Fatih Kaplan

Fatih Kaplan

Mail: fatihkaplan@karadenizhaber.com.tr

1919’A YUNAN VE PONTUS CEPHESİNDEN BAKMAK

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. Yılını kutluyoruz. Mondros’tan sonra Türk milletine vurulan prangayla beraber bağımsızlık yolunda atılan adımlardan en önemlisi hatta başlangıcı sayabileceğimiz bu olayın önemini bugün hâlâ bazılarına anlatmaya çalışmak insanı üzüyor. 

Bu yıl olaya farklı bir açıdan bakmak istedik.

  YUNANLILARA GÖRE:

  15 Mayıs 1919 da İzmir iskelesine Yunan kralı Venizelos’un askerleri çıkmıştır. İskelede Rum ve Ermeniler sevinç gösterileri yaparken Türk milleti isyan halindedir. Yunan askerleri İzmir’in içlerine doğru ilerlemeye başlayınca Türk Milleti için hüznün yanı sıra katliam da başlamıştır. Etrafta sallanan Yunanistan bayraklarının gölgesinde önlerine çıkan kahraman Türk evlatlarını kurşuna dizmeye başlayan Yunan askerleri zafer naraları atmaktadır. İzmir valisi Kambur İzzet Paşa tek kurşun atmadan teslim ettiği şehrin kan gölüne dönmesine seyirci kalmıştır.

  Rum Papaz Hrisostomos haykırır: “bugün Türk kanı içmek helaldir!” işte tüm bu olaylardan sonra İzmir’de bir ayda on beşbine yakın insan katledilir.

  PONTUSÇULARA GÖRE:

  Batum’dan başlayıp Doğu Karadeniz’e Sivas ve Tokat’ı da içine alıp Erzincan’a kadar olan bölgede 1919 dan 1922 ye kadar olan tarihlerde. Türk milletini ve ordusunu aradan vurup yeni bir devlet kurma hayalindeki Pontusçular bugün bile bu hayallerinden vazgeçmemişlerdir. Taş üstünde taş bırakmadan gece köy basıp gündüz askeri pusuya düşüren eşkıyalar bölgemizde kan kusturmuşlardır. Trabzon’da Rum papaz Hrisantos, Erbaa’da Ermeni lider Eleftiryadis ve bölgedeki birçok Gayri Müslüm lider zafer çığlıkları atıp Türk milletinin namusuna el uzatmıştır.

 1919 SAMSUN TÜRK MİLLETİNE GÖRE:

  Yukarıda sadece kısaca anlattığımız ama görgü şahitlerinin aklını yerinden oynatacak katliam ve başkaldırmaya karşı 1919 Mayıs ayında Samsun’a bir komutan çıkar. Şöyle veya böyle şu veya bu göndermiştir. Ama şunu kabul edin Samsun’a bir Tük komutan çıkar. Türk milletinin yaşadığı o faciaların arasında başladığı faaliyetlerine hiç aralık vermeden ve tabiri caizse; ‘Tüm gemileri yakıp’ hayatını ortaya koyup mücadeleye başlar. Başladığı mücadele ayaklarına prangalar vurulmak istenen bir milletin bağımsızlık mücadelesi olur.

  Ondan sonra İzmir’de, Samsun’da, Trabzon’da veya Erbaa’da ne papaz narası kalır ne de Rum bayrağı.

  Bugünü bayram bilenler var olsunlar. Bugüne gelmemizde emeği olup şehit olanların ruhu şad olsun.

  Fatih KAPLAN 19.05.2020  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar