Ufuk DUYAK

Ufuk DUYAK

Mail: u.duyak@karadenizhaber.com.tr

BÜYÜK AYASOFYA CAMİİ OLAYININ PERDE ARKASI KOLTUKLARINIZA SIKI TUTUNUN!!

BÜYÜK AYASOFYA CAMİİ OLAYININ PERDE ARKASI KOLTUKLARINIZA SIKI TUTUNUN!!

Önceden Ayasofya idi , danıştayın aldığı kararın ardından bakanlar kurulu kararıyla artık BÜYÜKAYASOFYA CAMİİ oldu.Bakmayın siz Unesconun munesconun afkurduğuna. Bizans zamanında kiliseyaparken müze olsun diye yapmadı , FATİHte müze yapmak için fetetmedi.1934 konjonktüründemüze olması lazımdı, bugün de cami olması..

Bırakın hangi partinin ne dediğini ,Hakan Bayrakçının şirketi olan Sonar Araştırma Şirketinin yaptığı anketlerde bile Ayasofyanın ibadete açılmasına türk halkının desteği minimum %69 .( ki sonar iktidara muhalif olmasıyla bilinir).bu oranı görmezden gelip te , inatla iç politika malzemesi yapmaya çalışanlara da allah akıl fikir versin. Bitmeyen savaşın yeni boyutu..hükümet bu kararla ; ağzımızla kuş tutsak yaranamayacağımız tamamı hristiyan olan emperyalist devletlere kafa tutmuş oldu.peki bu cesareti nereden bulduk , ne yapmaya çalışıyoruz.?

Rusya'yla ( ki ayasofya ruslarında dahil olduğu ortodoks dünyasının en önemli mabedlerindendir) 27 şubatta verdiğimiz 36 şehidimizin ardından kerhen yürüyen ilişkimizde ; Libya ile yaptığımız bütün dünyayı şoke eden ; iki ülkenin de deniz yetki alanlarını korumasını sağlayan mutabakat muhtırasının arkasından( ki bu muhtıra akdenizde bensiz kimse siyasi ve ekonomik oyun kuramaz demektir) dolanma uğraşlarına da cevap vermiş olduk.

Aslında Putin ikinci tokatı Hafter kendisini 15 gün önce satınca yemişti, o yüzden Lavrov son anda Ankaraya gelmekten vazgeçmişti. Aslında Rusya ile ve birazdan adı geçecek olan tüm ülkelerle de ilişkilerimizin bozulacağı ,hükümet KANAL İSTANBUL projesini ağzına ilk aldığı andan itibaren belliydi.çünkü başta çarlık rusyasının sıcak denizlere inme güzergahına bariyer olmak üzere bir çok uluslaraarası dengeyi kendi çıkarlarımıza göre şekillendireceğiz demiş olduk.

Ortodoks Yunanistanın Kıbrıs Rumları için Mısır la birlikte kurmaya çalıştığı kumpa sı da Libya ile mutabakatımız bozmuş oldu. Daha sı da var. Farkında mısınız ? 30-40 gün öncesinden beri Yunanistan genelkurmay başkanı olsun,başbakanı olsun durup durup bize çıkışıyorlardı. Neden? Çünkü 12 ADALARI da ve KIBRISI da kaybetme riskinin doğduğunu gördüler. 3 garantör ülke den biri olan Yunanistan, diğer iki garantör TÜRKİYE ve İNGİLTERE'nin bu derece bir araya gelebileceğini göremedi.

Bu yenilgileri de kendi iç kamuoyunda gündemden uzak tutmak için ayasofya ayasofya diye gündem değişikliğine soyunacaklar.. Avrupa birliği İngiltere ayrılığından sonra , ingiltere ile anlaştığımız serbest ticaret anlaşması bu noktada çok önemli..Bilin bakalım ingiltere ile anlaşmanın imzalanacağı tarih ne ? Ayasofyanın cami olarak açılacağı 24 temmuz..(ne hikmetse aynı tarih lozanın da 2.meşrutiyetin de ilan tarihi ) Amerikanında ayasofya konusunda bağırdığına çağırdığına şahit olacağız..

Trumpın rakibi Biden daha çok bağıracak. ( Amerika daki 100 milyon evenjeliste şirin görünmek için)..Bu attığımız adımın Amerika dolayısıyla İsraile mesajı da net.. Sen bir gecede Golan tepelerini israile verebiliyorsan , bende bir gece de hıristiyan kilisesini camiye çeviririm. Yoksa haçlı seferine karşı hilal savaşı mı başladı ?

Müslüman aleminden gelen mesajlara bakılacak olursa , halifelik tekrar türklere geçmiş gibi :) Biz halife olma niyetindeysek durum kötü( çünkü bu kadar bölünmüş müslümanı kimse bir araya getiremez) , ama bizim aslında yeni İSTANBUL HAVALİMANINI yaparken de 3.KÖPRÜYÜ yapakende inşaatında sona gelinen İSTANBUL FİNANS MERKEZİNİ oluştururkende amacımız orta ve uzak doğu öncelikli küresel sermayeydi. Petrol fiyatlarının düşük olması sebebiyle sürünen bir Rusya,pandemi ürrecinde gördüğümüz gibi çatırdayan bir Avrupa Birliği,tarihinin en derin sosyo-ekonomik krizine doğru sürüklenen Amerika ,Amerikanın askeri üslerini kapatma kararı sonrası ne yapacağını kara kara düşünen bizim gibi petrol fakiri Almanya.. Deyim yerindeyse tüm büyükler tek ayak üstünde yakalandı.

Biz de suriyelilerin ve uzun süredir ırak ve suriyede verdiğimiz mücadelenin getirdiği ağır ekonomik yükün altında yakalandık..Ama 20-30 gündür dünyadaki ekonomik derecelendirme kuruluşlarının ve araştırma şirketlerinin raporlarına göre , dünyanın yaşadığı resesyonu en çabuk atlatabilecek pozitif ayrışacak birkaç ülkeden biriyiz. Askeri ve ekonomik yeni düzenlerin kurulacağı bir süreç yaşayacağız. Bu kaçınılmaz .. Hem de çok yakın bir gelecekte . ..Covid-19 sonrası yeni düzen ve 2021 den itibaren yaşayacağımız hızlı dönüşüm ve geçişlere hazırlanmamız gerekiyor…

CORONAVİRİÜS NEDEN VE NEREDEN ÇIKTI , NASIL ÇIKTI NELER OLUYOR BİR SONRAKİ YAZIMDA GÖRÜŞMEK ÜZERE.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar