Ufuk DUYAK

Ufuk DUYAK

Mail: u.duyak@karadenizhaber.com.tr

ÇAYELİNDEN ÖTEYE BAŞKA DÜNYALARDA VAR

Karadeniz’in Ordu’sunun dereleri terse akarken ,Çarşamba’sını seller alırken , Çayelinden öteye bambaşka bir dünya karşılar sizleri Rizede.Ben de bu gün o dünyayı anlatmak istedim sizlere.

 

Dağlarıyla,dereleriyle,mağaralarıyla,yaylalarıyla,gölleriyle,kaplıcalarıyla,mesire yerleriyle,şelaleleriyle tam bir cennet Rize.Artvin ve Erzurumla sınırını da oluşturan ;3937m lik yüksekliğiyle Türkiye nin 4. En yüksek dağ sırası olan Kaçkar dağlarına ev sahipliği yaptığı için bu çeşitlilik çok normal.Rize denince akla ilk gelen yerlerden birisi  Ayder yaylası’dır. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından Ayder yaylasını görmek için gelen turistler var.

 

Özellikle son 15 yılda  şanına şan katmış olan Ayder yaylası Rizeye  yaklaşık 100 kilometre  uzaktadır. Kaçkar dağları eteklerinde yer alıyor ve deniz seviyesinden yaklaşık 1400 m yükseklikte bulunuyor.Tabiat ananın bütün güzelliklerini taşıyan Ayder yaylası, Karadeniz Turları düzenlediğimizde listenin en başında gelenlerindendir. Sezon başladığında inanılmaz bir kalabalık oluşuyor  ve bu kalabalığın yarısından  fazlasını Arabistan’dan gelen turistler oluşturuyor.

 

Ayder ve çevresinde gezilecek yerler olarak nitelendireceğim bu başlık altında mutlaka görmenizi istediğim  önemli yerlerden bahsedeceğim.

 

Gelintülü Şelalesi: Ayder yaylasında bulunan şelaledir. Yaklaşık 25m lik bir yükseklikten akıp,Görüntüsü bakımından tüle benzetildiği için adını Gelintülü Şelalesi koymuşlar.Palovit şelalesi ise 120 m lik heybeti ,su miktarıyla , coşkusuyla ünlüdür ve aydere 45 dakika mesafedir.

 

Zil Kale: Çamlıhemşine 15 km uzaklıkta olan  kale molozlardan , bir kaya kütlesi üzerine , denizden 750 m , fırtına deresinden 100m yükseltide yapılmış ve kimin tarafından yapıldığı hakkında kesin bilgi bulunmuyor.Bilinen en önemli şey , ortaçağ zamanlarında , taa bayburta kadar olan kervan yollarının güvenliğinde önemli rol oynadığı. Zil kalesine biz hep dönüşte uğruyoruz bana kalırsa sizlerde öyle yapın.


Çamlıhemşin yaylaları: Yemyeşil görüntüye bürünmüş yaylalarına hayran kalmamanız mümkün değil. Gezi listenizde yer alması gereken Çamlıhemşin yaylaları:

 

Kaçkar Dağları’nın eteklerinde kalabalıktan uzak kalıp, doğanın eşsiz güzellikleriyle baş başa kalmak için ideal çok sayıda yayla barındırır.en ünlüleri ise Gito , Pokut ve Huser Yaylalarıdır.

 

Ayder yaylasında yılın bazı aylarında büyüklü küçüklü mini konserler ve etkinlikler de düzenleniyor. Bölgenin yerel dernekleri ve resmi kurumları tarafından düzenlenen bu etkinliklerin en büyüğü Haziran ayının ikinci haftası düzenlenen Ayder Yayla Şenliğidir.Yılın Ocak ayında da Kardan Adam Festivali yapılıyor. Kocaman bir kardan adam yapılıyor ve resimler çekiliyor. Macera arayanlar poşeti kapıp tepeden aşağı kar üstende kayıyor.

 

Aydere giderken yol boyunca sizi takip eden fırtına deresi debisi yüksek olduğu için kano  ve rafting gibi sporlar için çok ideal, Fırtına deresinin taşkın dalgaları arasında rafting yapmaya karar verirseniz, Ayder yolu boyunca bir çok işletme sayesinde 8-10 km kadar rafting yapabilirsiniz. 

 

Adrenalin sevenler için eğlenceli bir etkinlik olup, kar sularının bitmesiyle amatörler için de uygun hale geliyor.bu eğlence sizi kesmez ise Ayder yaylasında ve Fırtına deresi üzerine kurulmuş olan onlarca Zepline görebilirsiniz. Yükseklik korkunuz yoksa 25-30 TL karşılığında taşkın derenin üzerinden karşıya geçebilirsiniz.( DERE ZİPLİNE 05058249751).

.Ayder yaylasında sizleri konaklamak için pek çok seçenek sizi bekliyor. İsterseniz ahşap evlerde isterseniz de bütçenize uygun lüks otel ve butik otellerde konaklayabilirsiniz. Fiyat aralığı her yerde olduğu gibi mevsimsel olarak değişkenlik gösterebiliyor.ama yazın fiyatlar uçuyor..Ayder yaylasında konaklamayı düşünürseniz KAÇKAR RESORT  , Fırtına deresinde konaklamak isterseniz ise dereye  sıfır DERE RESTORAN- OTEL tavsiye edebileceğim  olmazsa olmazlarım.

 

Bu aile işletmesine yıllarını veren  Dere restoran-otelin işletme müdüresi Hatice Hanım , kadın eli değdiğinde bir işletmenin çehresinin ne kadar gelişebileceğinin çarpıcı bir örneğini sergiliyor.Sektörümüz adına ;Teşekkürler Hatice HanımBir çayını içmeden , zipline heyecanını yaşamadan sakın ola ki oradan ayrılmayın…

Doğa ile iç içe yaşamayı sevenler için Ayder yaylası içerisinde ücretli camping alanı da  bulunuyor.  30 -40TL gibi bir rakam ile bu alanda kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz kamp yapmak isteyenler bölgede kendilerine sakin bir yer bulabilirler.

Ayder yaylasında Karadeniz’in yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz birçok restoran da bulunuyor. Rize’ye gelmişken Mıhlama ve Rize Kavurması‘nın tadına bakmadan sakın dönmeyin. Suyunda lezzet olan güzelim memleketimin çayı da bir başka. Burnunuza  koliva (mısır) kokuları gelirse  Laz böreği ve hoşmer gibi yöresel lezzetleri  tadamadığınız için içinizde  kalmasın. Her ne kadar yol üzerinde doğal alabalık tesisleri bulunsa da , yöresel takılmak isterseniz benim önerim Fırtına deresinde yemek isterseniz DERE RESTORAN , veya Şenyuvadaki ELEVİT RESTORAN-CAFE-BUTİK OTEL olacak.

 

Bu arada Ayder yaylasına motorlu taşıtlar ile giriş ücretlidir.( 15-60 tl ).Buna mukabil yaya girişi ise ücretsizdir.:J)

 

Yaylalardan artık dönüşe geçmeye karar verirseniz ; Botanik (Ziraat) Çay Bahçesi Kent merkezinde doğayla buluşmak isteyenlerin uğrak noktası durumundaki park, Karadeniz’e Rize Kalesi’ne ve kente hakim panoromik manzarası var.. Cafe şeklinde hizmet veren çay bahçesi, mekanı sadece keyifli bir manzara seyri arayanların değil, hafif yiyecekler atıştırmak isteyenler içinde uygun bir seçenek haline getiriyor. Yok istediğiniz şey , çayı fabrikasında işlenirken görmek,işlenirken gördüğünüz çaayın tadına bakmak ve alışveriş yapmak ise, günümüzün favorisi İKİÇAY ÇAY FABRİKASI.Özellikle KIZIL BÜYÜ dillere destan.Fabrikayı gezerken Kemal abinin hoş sohbetine doyamayacaksınız.Bide fabrikaya girerken gruplara denk gelirseniz horon karşılamasına denk gelirsiniz ki değmeyin keyfine.Haaa bu arada çay bardağının içine girmeye kalkmayın J)

 

Bu yazının da sonuna gelirken , bölgenin en ünlü Türkiyenin sayılı termal tesislerinden 70 -75 derece sıcaklık ihtiva eden İkizdere kaplıcalarını da içeren RİDOS TERMAL OTELE yer vermeden bitiremeyeceğim.Cemal Bey gibi deneyimli birinin tesise elinin değdiği belli .O kadarki yılın oniki ayı tercih edilen bir otel haline getirmeyi başardı.Tebrikler Cemal müdürüm.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar