ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ
Ufuk DUYAK

Ufuk DUYAK

Mail: u.duyak@karadenizhaber.com.tr

DOLAR  BU HAFTA  DOLAR MI ?

DOLAR  BU HAFTA  DOLAR MI ?

Perşembe günü Merkez bankamız , beklendiği şekilde 4,75 puanlık faiz artırımı yaptı. bazı yabancı yatırım kuruluşlarının 150-200 puana tav olabileceği bir durumda , piyasaların önüne geçmeyi başardı.

Politika faizinin 10,25 olduğu ama piyasa gerçeğinin 14,50'lerden gerçekleştiği para piyasasına 15 den borç veririm demiş oldu. böylelikle aynı zamanda yıl sonu enflasyonunu 13 -13,50 bekleyen yerli ve yabancı piyasalara enflasyonun üzerinde getiri vaad etmiş oldu…

PEKİ ŞİMDİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Sıra , yastık altı diye tabir edilen ve büyüklüğü korkunç bir şekilde 224 milyar $ a ulaşan Türk lirası güvensizliğini telafi etmeye geldi.

Türk yerleşiklerin bankalarımızdaki altın ve döviz mevduatı böyle korkunç bir rakama ulaştı ama damat beyin umursamazlığı TL ye güveni azalttı..

DOLAR 7 Yİ GÖREBİLİR..

Geçen hafta iç ve dış piyasaların merkez bankasına gösterdikleri ilgi ve güveni , Salı günü ihalede göreceğiz . 6 ve 10 yıllık ihalelere gelecek olan talep dikkatle izlenmeli.

Geçen hafta oluşan olumlu hava ve yaklaşık 700 milyon $'lık yabancı sermaye girişi bu hafta ihalelerde perçinlenirse , geçen hafta tarihin en yüksek işlem hacmini ve kapanış rekorunu kıran borsamızda yeni zirveler test etme ihtimalimiz kaçınılmaz olur. Bu da tabi ki dolar da düşüşü beraberinde getirir…

ALTIN’DA DURUMLAR NASIL ?

YURT İÇİ VE yurt dışı araştırma raporları ha bire altının ons fiyatında yukarı yönlü revizeler yapıyor. Altının onsu için bu hafta önemli bir veri trafiği görünmüyor ama , hala izlenilmesi gereken ana konu başlığı belli… CORONAVİRÜS AŞISI… Altının onsu , aşı mevzusu netleşince geri çekilme yapacaktır.

Geçen hafta test ettiği 1850 $ desteğini kırarsa , -1838 $ - 1810 $ badı önem kazanır ...  burayı da kırsa 1750 $'lar güzel alım fırsatı verecektir…  kısa vadede değil ama orta –uzun vadede 2021 için 2500'ler konuşulan rakamlar... dolayısıyla doları yılbaşına kadar 7 seviyelerinde tutmayı baarabilirsek , yılbaşı ile beraber güzel kanaçlar elde edilebilir..
Okurlarımın Alıştığının dışında biraz kısa bir yazı oldu ama :) Çarşamba günü telafi edeceğiz inşallah.

Kalın Sağlıcakla!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar