ÖZEL MEDİMAFRA HASTANESİ
Uğur YAZICI

Uğur YAZICI

Mail: uguryazici@karadenizhaber.com.tr

VEREN EL Mİ ALAN EL Mİ?

VEREN EL Mİ ALAN EL Mİ?

İlçemizde özellikle sebze üretiminin ve seracılık faaliyetlerinin %80 lik bir kesimini karşılayan Yukarınarlı köyü sulama barajındaki suyun mevcut sulama kooperatifinin planlama ve uygulama hataları nedeni ile barajın suyu bitti. Yaklaşık 2-3 haftadır baraj havlu atmış durumda. İlçemizde bütün sulama barajlarında programlama ve destek gücüne sahip yetkilendirilmiş Vezirköprü Sulama Birliği acilen Yukarınarlı ve Aşağınarlı sulama göletlerini devralmalı, işleme ve işletmedeki tek başlılık sağlanmalıdır.

 Ayrıca ilçede sulanmayan alan bırakmayacak planlama aşamasından bir üst mertebeye çıkması gereken Soğucak - Gölçay sulama ve içme suyu barajları bu dönem yatırım planına alınmalı ve Soğucak barajı , Kılıçgüney sulama göleti ile entegre edilip Arıca Köyüne kadar olan bölüm bu sayede sulu tarıma geçirilmiş olur.
  
KARA DÜZENE DEVAM:

Bir yıl önce kara düzen birlik konusunda yazdığım yazımdan bu güne kadar değişen  hiçbir şey olmadı. Bölgenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan 809 sayılı Karadenizbirlik Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi alım sezonunu açtı ancak halen fiyatlandırmada yağ oranına göre alım yapmıyor.

Sanki dünyanın en zor işi bu. Beyler dünyada ve ülkemizde  bütün emtia ürünlerinin bir ölçü ve fiyat birimi(pancar:polar, buğday : gluten,enerji vb .,fındık:randıman vb) var iken ve ayçiçek içinde yağ oranına göre fiyatlandırma yapılması gerekirken akla izan durum hala devam ediyor.

Peki yağ oranına göre ayçiçeğinde fiyatlandırma yapılırsa ne olur? Örneğin;  %1-2 yağ oranındaki artış (0,10 TL) toplam üretimin 15-20  bin ton olduğunu var sayarsak üreticinin cebine 1,5 milyon TL gibi ekstra bir katkı sağlanmış olur. Sonuç bu, netice ortada, bu iş bu kadar zor olmasa gerek.

Bilahire ilçemizde faaliyet gösteren  Ticaret Borsaları üretilen her türlü tarımsal üründenden %1-2 stopaj alıp yatmaya ve sessiz kalmaya devam ediyor. İlçede üretilen her türlü tarımsal üründen %1-2 stopaj bedelini varın siz hesaplayın. İlçeye vermek yerine almaya devam ediyorlar. Her neyse özetle:

 Veren el alan elden her daim evladır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar